0 Kalori Olan O mucizevi İçecek!

Mucizevi İçecek!

Bir içecek nasıl hem 0 kalori olup hem sindirime yararlı, hem de sağlığınıza faydalı olabilir? Evet böyle bir içecek var ve o içecek hepimizin günlük yaşamında sürekli olarak tükettiği "su" !

Suyun sağlığımız üzerine birçok faydası bulunmaktadır. Hem 0 kalori olması nedeniyle hem de birçok faydasının bulunması nedeniyle kilo verme süreçlerinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Peki nedir suyun faydaları? Günlük ne kadar su tüketmeliyim? Gelin bu soruların yanıtını bu yazımızda birlikte verelim.

Suyun 5 önemli faydası

  1. Bağırsaklara iyi gelir!

Vücudumuzun yaklaşık ¾’ü sudur. Özellikle bol bol su tüketmek hem sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlar hem de bağırsakların hareketlerini düzenler. Bağırsaklarımızın ve sindirim sistemimizin az çalışması kabızlığa yol açmaktadır. Kabızlık yaşamamak adına düzenli ve ihtiyacımız kadar su tüketmemiz gerekmektir. Bağırsaklarımız günlük yaşantımızda konforumuz adına da oldukça önemlidir. Çünkü bağırsakların rahatsız olması gün boyu bizleri de ister istemez rahatsız etmektedir. O nedenle bağırsak sağlığımız için düzenli su tüketimi gerekir.

  1. Cilde iyi gelir!

Susuzluk yaşadığımızda veya uzun süre susuz kaldığımızda cildimiz kuruyabilir. Bununla birlikte egzama söz konusu olabilir ve cilt ister istemez tahriş olabilir. Yalnızca cilt sağlığı için değil aynı zamanda saç ve tırnak için de su tüketimi çok önemlidir. Su tüketimi yetersiz kaldığında saç dökülmeleri ve tırnak kırılmaları olabilir. Bunların önüne geçebilmek adına bol bol su tüketmek gerekmektedir.

  1. Kilo verme sürecinde olumlu etkileri vardır.

Kilo verme sürecinde bol bol sıvı tüketimi hem sindirime iyi geleceği için hem de metabolizmayı hızlandıracağı için kesinlikle önerilmelidir. Susuz kalma durumunda metabolizma yavaşlayabilir, halsizlik, yorgunluk, baş dönmeleri, baş ağırları, mide bulantıları söz konusu olabilir. O nedenle kilo verme süreçlerinde ve özellikle sporla da ilgileniliyorsa kesinlikle su tüketimi ihmal edilmemelidir.

  1. Böbrek sağlığı için önemlidir!

Su içmenin böbrek üzerine faydalarını sıklıkla duymuşsunuzdur. Susuz kaldığınızda böbrek ağrıları ile de birçoğunuz karşılaşmışsınızdır. Evet su tüketimi, vücutta bulunan zararlı maddelerin idrar ile birlikte vücuttan atılabilmesi için oldukça önemlidir. Bu sayede hem böbrek taşı oluşumunu önler hem de idrar yolu enfeksiyonlarına karşı korur.

Günlük su ihtiyacınızı hesaplamak için vücut ağırlığınızı kg başına 30-35 mL ile çarparak bulabilirsiniz. Örneğin 50 kg birinin günlük ortalama su ihtiyacı 50*30-35 mL den ortalama 1500-1750 mL/ gün etmektedir.

Dyt. Kübra YETKİN