1 Ay İçerisinde Kaç Kilo Vermek Normaldir?
1 Ayda En Fazla Kaç Kilo Verilmeli?

Kilo vermek kimi için hızlı ilerleyen bir süreç iken kimisi içinse yavaş ve ağır ağır ilerleyen bir süreç olabilir. Bu süreci en sağlıklı şekilde ve kalıcı şekilde atlatmak sizler için en önemli noktalardandır. Kimler kilo vermeli? BKİ değeri >25 kg/m2 olan bireyler kilo vermek için ideal kriterdeki bireylerdir. BKİ değerini nasıl hesaplarız? Vücut ağırlığınızı boyunuzun karesine böldüğünüz zaman BKİ değeriniz ortaya çıkar. Örneğin 158 cm ve 50 kg olan birinin BKİ değeri şu şekilde hesaplanır;

50/158*158:  20,2 kg/m2 sonucu ortaya çıkar. BKİ değeri 25 kg/m2’den büyük olan bireyler diyetisyenin uygun gördüğü şekilde kilo vermelidir. Aynı zamanda fazla kiloya eşlik edip etmeksizin diyabet, yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları, metabolik hastalıklar gibi hastalıklardan herhangi biri mevcutsa diyetisyen kontrolünde zayıflama veya diyet planlaması yapılır. Diyet sadece kilo vermek için değil aynı zamanda hastalık tedavilerinde de kullanılmaktadır.
Kilo verme hızı kişiden kişiye değişir ve bunu belirleyen diyetisyendir. Aşırı kilolu birinin kilo vermesi kısa vadede büyük sonuçlar doğururken, direnç kilosunda olan birinin kilo vermesi daha uzun süreyi ve deneme yanılma sürecini kapsayabilir. Kilo vermek uzun bir süreçtir ve kalıcı olması için hem egzersiz hem de motivasyon desteği ile birlikte yürütülmesi uzun vadede güzel sonuçlar doğurur. Peki ayda kaç kilo vermek doğru ve sağlıklı kabul edilir?

Dünya Sağlık Örgütüne göre 1 ayda ortama 2-4 kg arasında kilo vermek normal ve sağlıklı olarak kabul edilir. Bu da 1 hafta için ortalama 500 gr ile 1 kg kayba eş değerdir. Hızlı kilo vermek zararlı mıdır? 1 ayda 10 kilo verebilir miyim?

En merak edilen sorulardan birisi hızlı bir şekilde kilo verilebilir mi? Bu sorunun yanıtı evet verilebilir. Ama ne kadar sağlıkla verilebilir? Bir diyetisyen eşliğinde ilerliyorsanız ve diyete ilk defa başlıyorsanız ilk ayınızda 10 kiloya yakın verebilme durumunuz olabilir. Lakin uzun süredir çeşitli diyetler deneyerek metabolizmanızı bozduysanız, direnç kilosunda takıldıysanız, fazla kilonuz yoksa ve ideal ağırlıktaysanız 1 ayda 10 kg kadar ciddi bir kayıp pek mümkün olmaz. Tek başınıza diyet yapıp hızlı kilo verdirecek şok tarifler uygulamamanız gerekir. Bunların ciddi olumsuz sonuçları olabilir. Hızlı kilo vermenin zararları nelerdir?

Hızlı kilo vermek beraberinde bazı olumsuzluklar doğurabilir. Bu olumsuzluklardan ilki ilerleyen süreçlerde kilo vermenizin yavaşlaması veya durması olabilir. Bunun dışında sağlık açısından bazı sıkıntılar yaratabilir. Bağışıklığınız düşebilir ve beraberinde birçok hastalığa açık hale gelebilirsiniz. Kendinizi uzun süre aç bırakmaktan kaynaklı beyninizin glikoz ihtiyacını karşılayamamanız ve beraberinde kısa süreli hafıza kayıpları meydana gelebilir. Hormonlarınız değişebilir, sıvı elektrolit dengeleri bozulabilir, böbrek problemleri veya kan şekeri problemleri olabilir. Bağırsak açısından kabızlık veya bağırsak problemleri meydana gelebilir. Baş dönmesi, baş ağrıları, vücut kırgınlıkları olabilir. Bu nedenle dikkatli olmakta ve bu süreci bir uzmanla ilerletmekte fayda var. Sağlıkla kalın..
 
Dyt. Kübra Yetkin