Akdeniz Diyeti Nedir? Akdeniz Diyetini Kimler Yapabilir? Akdeniz Diyeti Kilo Vermeye Yardım Eder Mi?

Akdeniz diyeti, akdeniz bölgesinde bulunan ülkelerin uyum sağladığı beslenme alışkanlıklarının baz alındığı bir diyet türüdür. Bu diyette belirli bazı kurallar dışında uyulması gereken pek kural yoktur. Özellikle meyve, sebze, tahıllar, tohumlar, sağlıklı yağlar ve baklagillerin diyette tüketimi fazladır. Bununla birlikte kırmızı et tüketimi daha azken balık tüketimi ve deniz ürünleri biraz daha ön plandadır. Akdeniz diyeti nedir? Akdeniz diyetini kimler yapabilir? Akdeniz diyetinin yararları nelerdir? gibi sorulara yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizler için Akdeniz diyetinin ne olduğunu ve faydalarından bahsedeceğiz. 

Akdeniz diyetini kimler yapabilir? Akdeniz diyetinin yararları nelerdir?

Akdeniz diyetini özellikle bir diyetisyen onayı ile birlikte sağlıklı olan birçok birey için uygun bir diyet türüdür. Bunun dışında obezite, kalp damar hastalıkları, diyabet gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Peki akdeniz diyetinin faydaları nelerdir? sorusunu yanıtlamaya gelirsek özellikle kalp damar hastalıklarından koruyucu etkileri bulunmaktadır. Bununla birlikte kilo yönetimi konusunda oldukça etkilidir. Diyetisyen kontrolünde kilo vermek amaçlı akdeniz diyeti yapılabilmekte ve olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Aynı zamanda felç, kalp krizi, insülin direnci gibi rahatsızlıkları önlemeye ve bu sayede erken ölümün önüne geçmeye fayda sağlar. Peki akdeniz diyeti nasıl yapılır?

Akdeniz diyetini yaparken bazı kriterler bizim için önemlidir. Bu diyette özellikle sebzeler, meyveler, tahıllar ve sağlıklı yağlar ön plandayken hayvansal kaynaklı besinler süt, yoğurt, yumurta, et daha geri planda ve az tüketilmektedir. Burada besin piramidine uygun beslenmek de önemlidir. Besin piramidinin en tepesinde daha az tüketilmesi gereken kırmızı et ve hayvansal gıdalar yer alırken zemine yaklaştıkça tüketiminin artırılması gereken tahıllar, sebzeler, meyveler ve baklagiller yer almaktadır.

Akdeniz Diyetinde; günlük 5 porsiyon meyve, sebze ve bakliyat tüketmek, haftanın en az 2 günü et tüketmemek, her gün 3 öğün makarna, yulaf, esmer pirinç tüketmek, haftada en az 2 porsiyon balık tüketmek, her gün yağlı tohum tüketmek gerekir. Peki akdeniz diyetinde neler önemlidir? Akdeniz diyetinde nelere dikkat edilmelidir?

Akdeniz diyetinde ne önemli nokta porsiyondur. Çünkü akdeniz diyetinde bulunan besinlerin gereğinden fazla tüketimi bilinçsizce kilo almaya sebep olabilmektedir. Akdeniz diyetinde sağlıklı yağlardan ön planda olan yağ zeytinyağıdır. Bu sebeple bu diyette zeytinyağının tüketimi ve porsiyonu oldukça önemlidir. Zeytinyağı kalori bakımından da zengin olduğu için tüketimine ve porsiyonuna dikkat edilmelidir. Aynı zamanda bu diyet türünde hayvansal kaynaklı besinler daha az tüketildiğinden kaynaklı demir eksikliği söz konusu olabilir. İlgili tahliller yapılıp demir eksikliği ortaya çıktığında bu eksikliğin diğer demir kaynaklı besinlerle kapatılması gerekmektedir. Bununla birlikte kalsiyum eksikliği söz konusu olabilir bu gibi durumlarda hekiminize başvurup takviye gerekip gerekmediğini öğrenebilirsiniz.  Bu besinler dışında şarap da akdeniz diyetinde önemli bir yere sahiptir lakin şarabın da gereğinden fazla tüketilmesi beraberinde bazı sağlık sorunlarını getirebilir o nedenle dikkat etmekte fayda var. Bu yazımızda sizlerle akdeniz diyeti nedir? Akdeniz diyetinin yararları nelerdir? akdeniz diyetini kimler yapabilir? Akdeniz diyetini yaparken nelere dikkat edilir? Gibi soruların yanıtlarını verdik. Eğer sizler de diyet konusunda profesyonel destek almak istiyorsanız sağlıkla.com.tr’ye kaydolmayı unutmayın. Sağlıkla kalın.