Ananas Ne İşe Yarar? Ananas Yiyeyerek Kilo Verebilir Miyim?

Ananas Nedir? Ananasın Faydaları Nelerdir? Ananas Kilo Verdirir Mi?

Diyet listelerinde sıklıkla gördüğümüz ananas ne işe yarar hiç düşündünüz mü? Aslında ananasın tadı ve kokusunun güzel olması dışında sağlık üzerine birçok olumlu etkisi de vardır. Ananas, içerisinde bromelain isimli bir enzim bulunmaktadır. Peki nedir bu adını son dönemlerde sıklıkla duyduğumuz bromelain?

Bromelain enzimi sindirim sistemi için oldukça faydalıdır, sindirimi düzenler, bunun dışında vücutta oluşan ödemi önlemeye ve azaltmaya fayda sağlar. Aslında kilo verme sürecinde diyetlere sıklıkla eklenmesinin sebebi de ödem azaltıcı etkisi olması ve metabolizmayı hızlandırmasından kaynaklıdır. Şu unutulmamalıdır ki mucize besin veya yağ yaktıran besin yoktur. Yağlar yanmaz, yağ yakması demek aslında metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenizi sağlaması demektir. Bu nedenle ananas ödem atmaya, metabolizmayı hızlandırmaya ve dolayısıyla da yağ kaybı yaşamanıza sebep olur. Vücutta yağ kaybı olması ile birlikte selülitler de azalmaktadır. Ananasın bir diğer faydası da kadınlarda selülit azaltmaya yaramasıdır.

Sağlık açısından incelendiğinde ananas iyi bir antioksidan kaynağıdır. Bu sayede bağışıklık güçlendirici etkisi ile birlikte birçok hastalığın önüne geçer. Aynı zamanda kansere karşı korur, cildi güzelleştirir, yüksek tansiyonu önler ve bağırsak sağlığını da iyileştirir. Ananas, içerisinde yüksek lif içermektedir bu sayede bağırsak hareketlerini düzenler ve sindirimi rahatlatır. Bununla birlikte yüksek kan kolesterolünü önler, kalp sağlığına iyi gelir.

Peki ananası nasıl tüketmeliyiz? Ananası meyve şeklinde tüketebilirken aynı zamanda suyunu da tüketebilirsiniz. Salatalara, pudinglere, etli yemeklere, içeceklere eklenebilir veya tek başına tüketilebilir. 40 gr ananas ortalama 20 kalori içermektedir. Diyet listelerinde tüketilmesinde bir sıkıntı yoktur. Diyetisyeninizin sizin için uygun gördüğü miktarda ve uygun gördüğü saatte tüketilmesi önemlidir. Unutulmamalıdır ki diyet kişiye özel hazırlanır, herkesin enerji ihtiyacı farklıdır. Sizler de online diyetisyen, online fizyoterapist ve online psikolog eşliğinde kilo vermek istiyorsanız sağlıkla.com.tr üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın.