Baş Ağrınız Psikolojik Olabilir Mi?
Psikolojik baş ağrısı nedir?
Bir türlü geçmeyen baş ağrılarınız varsa bu yazımız size yardımcı olabilir.
Psikolojik baş ağrısı, genellikle ruhsal sorunlar nedeniyle ortaya çıkan bir fiziksel acı durumudur. Bu tür baş ağrısının en yaygın nedeni, ruhsal sorunlarla başa çıkma eksikliği veya göz ardı edilmesidir. Bu durumda, ciddi kronik baş ağrılarına neden olabilir. Psikolojik baş ağrıları, genellikle aynı bölgede sürekli bir ağrı hissi ve inatçı bir karaktere sahiptir. Ayrıca, günlük baş ağrısı da bu kategoriye girebilir, ancak ikisi arasındaki farkı belirlemek genellikle uzmanlık gerektirir.
Psikolojik baş ağrıları, genellikle stresli, yoğun iş yüküne sahip, sorunları etkili bir şekilde yönetemeyen veya içsel sorunlar yaşayan bireylerde ortaya çıkabilir. Ayrıca, uyku bozuklukları, kaygı bozukluğu, depresyon, kişilik bozuklukları gibi ruhsal durumlar da bu tür baş ağrılarına neden olabilir. Stres, psikolojik baş ağrısının en belirleyici faktörlerinden biridir ve mükemmeliyetçilik, öfkenin dışa vurulamaması gibi psişik faktörler de etkili olabilir.
Psikolojik baş ağrısından kurtulmak için, öncelikle durumu ciddiye almak ve her baş ağrısı yaşandığında ağrı kesici ilaç kullanmadan önce bir uzmana danışmak önemlidir. Baş ağrıları sürekli tekrarlıyorsa ve fiziksel bir rahatsızlık nedeniyle olmadığından eminse, uzmana başvurmak ve uzmanın önerdiği tedavi planını takip etmek önemlidir. Bilişsel davranışçı terapi, planlanmış online psikoterapi seansları, stres yönetimi ve yaşam tarzı değişiklikleri, psikolojik baş ağrılarını azaltmada etkili olabilir. Düzenli uyku, stres yönetimi, sağlıklı beslenme gibi yaşam tarzı değişiklikleri, baş ağrılarını kontrol altına almak için yardımcı olabilir. Unutmamak önemlidir ki, baş ağrıları kronikleşirse veya diğer belirtilerle birlikte ortaya çıkarsa, uzman yardımı almak önemlidir.

Psk. Sabiha Gökçen Saygılı