Çay Zararlı Mıdır? Çayın Faydaları Nelerdir?

Çay sağlıklı mı? Çay tüketmenin faydası var mı? Sürekli çay içiyorum bir zararı olur mu? Çayın sağlığa yararları nelerdir?

 
Çay, özellikle kahvaltılarda sofralarımızdan eksik etmediğimiz çay hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? Kimimizin şekerli kimimizin şekersiz olarak, bazılarımızın açık bazılarımızın ise koyu bir şekilde tükettiği çayın aslında hem zararı hem de faydaları bulunmaktadır. Peki çayın sağlığa faydaları nelerdir? Çayın sağlığa zararları nelerdir? Gelin bu yazımızda sizler için bu soruların yanıtını verelim.

Çayın kalp hastalıklarına, kan şekeri dengesizliklerine, obeziteye, bazı bakteriyel hastalıklara veya kansere karşı koruyucu, önleyici bazı faydaları bulunmaktadır. Doğada birçok bitki çayı bulunmaktadır. Aşağıda belirttiğimiz faydalar genel anlamda tüm çaylar üzerine belirtilmiştir.

Son yapılan çalışmalarda çayın kalp hastalıklarını önlediği ve azalttığı bilinmektedir. Özellikle hipertansiyonu olan bireyler için önerilebilmektedir. Sadece kalp, hipertansiyona iyi gelmesi ile değil aynı zamanda kötü kolesterolü azaltması sayesinde de içilmesi önerilebilir. Çayın içerisinde antioksidanlar bulunmaktadır. Bu antioksidanlar bağışıklık güçlendirmeye, hastalıklara karşı korumaya yardımcı olur. Kalp dışında özellikle kilo verme sürecinde de tercih edilebilen içeceklerdendir. Peki çay tüketmek kilo verdirir mi? Özellikle yeşil çay tüketimi kilo verme sürecinde ve ödem atma sürecinde olumlu sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Yeşil çayın tüketimi obez bireylerde kilo kaybını destekler, tok tutmaya fayda sağlar. Aynı zamanda düzenli olarak siyah çay tüketiminin diyabeti önlediği de Singapur’da yapılan bir çalışmada ortaya konulmuştur. Bu nedenle siyah çay tüketmek diyabet riskini önleyebilir.

Bu faydaları ile birlikte aynı zamanda çay tüketmek içerisinde bulunan faydalı bileşikler sayesinde inflamasyonu da önlemektedir. Çayın aynı zamanda kanseri önleyici etkisi de bulunmaktadır. Yapılan bazı çalışmalarda yeşil çay tüketiminin meme kanseri, prostat kanseri gibi kanser türlerini önleyici nitelikte olduğu belirtilmiştir. Peki çay tüketiminin sağlığa bu kadar faydası varken nasıl zararı olabilir?

Çayın fazla tüketilmesi, şekerli tüketilmesi ve sürekli koyu olarak içilmesi beraberinde bazı 
problemleri de getirebilmektedir. Çok fazla çay tüketmek çarpıntı, baş ağrısı, reflü, mide krampları, mide bulantısı, diş sararmasına neden olabilir. Aynı zamanda siyah çay tüketimi demir emilimini de engellemektedir. Bu nedenle demir eksikliği olan kişilerin siyah çayı sıklıkla tüketmemeleri söylenebilir.

Dyt. Kübra Yetkin