Cennet Hurması Sağlıklı Mı? Cennet Hurmasının Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir?
Cennet hurması, diğer bir adı ile Trabzon hurmasının sağlık açısından gerçekten çok faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Sonbahar aylarında manavlarda, marketlerde ve pazarlarda sıklıkla yerini alan cennet hurması şeker tadı veren yumuşak bir meyvedir. Peki cennet hurmasının faydaları nelerdir? Cennet hurması nete iyi gelir? Gelin bu soruların cevabını hep birlikte sizler için verelim.

Cennet Hurmasının Sağlığa Faydaları
  • Hastalıklara karşı korur: Evet cennet hurması hastalıklara karşı koruyucu etkidedir. Özellikle kalp damar hastalıklarına ve kansere iyi geldiği bilinen cennet hurmasının bu gibi hastalıklardan korunabilmek adına tüketilmesi faydalıdır. Özellikle sindirime iyi gelerek kabızlığı önler ve iyileştirilmesine fayda sağlar. Cennet hurması, hem kabızlığa hem de ishale iyi gelecek özelliktedir. Bu gibi süreçlerde tüketilmesi önerilebilir.
  • Kilo vermeye yardımcıdır: Cennet hurmasının sağlık açısından faydalı görünen bir diğer özelliği ise özellikle kilo sorunu olan bireyler için kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Cennet hurması liften zengin içeriği sayesinde uzun süre tok tutar, bağırsak hareketlerini düzenler. Tadının şekerli oluşundan kaynaklı kilo verme sürecinde cennet hurmasından tatlı tarifleri denenebilir ve rahatlıkla tüketilebilir.
  • Hafızaya iyi gelir: Cennet hurması hafızayı güçlendirir ve bu sayede unutkanlığa iyi gelir. Bunun yanı sıra kolesterolü düşürmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
  • Antioksidan deposudur: İçerisinde A, B, C vitaminlerini içerir, aynı zamanda fosfor, magnezyum, kalsiyum, demir, potasyum minerallerini de içeriğinde barındırmaktadır. Bundan kaynaklı kansızlığa, görme fonksiyonlarına, bağışıklık güçlendirmeye, kemik sağlığına ve kalp hastalıklarına iyi gelir. Bağışıklık güçlendirmesi sayesinde kış aylarında hastalıklardan korur.
  • Folik asit içerir: Evet cennet hurması folik asit, B6 vitaminlerini de içeriğinde barındırmaktadır. Bu sayede hem metabolizmaya iyi gelir hem de anne adaylarının tüketmesi açısından fayda sağlamaktadır.
Cennet hurmasının bu gibi birçok faydası vardır. Lakin her besin gibi cennet hurmasının da fazla tüketilmemesi gerekir. Günde 1 adet tüketilmesi ve ara öğünlerde süt, yoğurt veya kefir ile tüketilmesi en sağlıklı tüketim şekillerindendir. Cennet hurması kaç kaloridir? 1 orta boy cennet hurması 99 kaloridir. Sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra Yetkin