Chia Tohumunun Sağlığımız Üzerine Etkileri Nelerdir? Chia Tohumu Yararlı Mıdır?

Chia Tohumunun İçeriği Nedir?

Chia tohumu, içerisinde yüksek oranda yağ, protein ve diyet lifi içermektedir. Chia tohumunun besin içeriği şu şekildedir %17-24 oranında protein, %18-30 oranında diyet lifi ve %25-40 oranında yağ. Chia tohumu omega 3 yağ asidinden de oldukça zengindir. Bilimsel ismi Salvia Hispanica olan chia tohumu beyaz, gri ve genelde siyah renkten oluşan küçük topçuklar şeklindedir. Çapları ortlama 1 mm kadardır. Tatları nötrdür o nedenle kolaylıkla tüketilebilmektedir.  Peki chia tohumunun sağlığımız üzerine faydaları nelerdir? Chia tohumu ne işe yarar? Gelin sizler için bu yazımızda bunları yanıtlayalım.

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir? 

Chia tohumunun sağlık üzerine birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan birisi de kötü kan kan kolesterolü dediğimiz LDL seviyelerini azaltırken iyi kolesterol dediğimiz HDL kolesterolü artırmasıdır. Chia tohumu iyi bir omega 3 kaynağıdır. Omega 3’ün sağlık üzerine oldukça olumlu etkileri bulunmaktadır. Kalp damar sağlığını korur, bağışıklığı güçlendirir, hafızayı güçlendirir, beyin gelişimini ve konsantrasyonu destekler. Özellikle vejeteryan beslenen bireyler için omega 3 kaynağı açısından tercih edilebilecek olan bir seçenektir.  

Chia Tohumu Neye İyi Gelir?


Chia tohumu doygunluk hissini artırmaya ve aynı zamanda diyabet riskini de önlemeye yardımcı olmaktadır.
Bağırsak fonksiyonları üzerinde de faydaları bulunmaktadır.
Chia tohumu sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler dışkının çıkmasını rahatlatır. Kabızlığı olan kişiler için uzman hekim ve diyetisyen kontrolünde önerilebilir.

Bununla birlikte sağlık üzerine olan olumlu etkilerinin yanı sıra gıda sektöründe de birçok alanda faydası vardır. Örneğin ekmeklere chia tohumunun eklenmesi ekmeklerin bayatlama hızlarını düşürdüğü ve besin değerlerini artırdığı gözlemlenmiştir. Peki chia tohumu nasıl yenir? Chia tohumunu nasıl tüketmeliyim?

Chia Tohumunu Nasıl Tüketebiliriz?

Chia tohumunu birçok şekilde tüketebilirsiniz. Chia tohumunun jelleşme ve şişme özelliği vardır. Sıvı içerisine eklendiği zaman hacmi artar ve çoğalır bu sayede de doygunluk sağlar. Aynı zamanda yoğurt içerisine eklenerek, salatalara eklenerek, hazırlanan tostlara eklenerek de kullanılabilir. Yulafla birlikte tatlılar içerisinde de kullanılabilmektedir. Peki chia tohumunu kimler kullanmamalı?

Chia Tohumunu Kimler Kullanmamalı?

Tabi ki her besin gibi chia tohumunun da bazı olumsuz etkileri olabilmektedir. Özellikle hamile olan kişilere chia tohumunun tüketimi önerilmemektedir. Tansiyon ilacı kullanan kişiler, diyabet ilacı kullanan kişiler yan etkilerden dolayı kullanmamalıdır. Kan sulandırıcı kullanan kişiler kullanmamalıdır. Özellikle chia tohumuna karşı bir alerjiniz varsa kesinlikle kullanmamalısınız.

Nasıl zayıflayabilirim? Kilo vermek için ne yapmalıyım? gibi sorularınız varsa doğru yerdesiniz. Sağlıkla.com.tr ‘ de sizler için özel hazırlanan online diyet programı, psikolog motivasyonu ve online egzersiz videoları ile kolaylıkla ağırlık kaybedebilirsiniz. Sizler de online diyetisyen desteği almak istiyorsanız sağlıkla.com.tr’ den bizlere ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra Yetkin