Çocuklar Egzersiz Yapmalı Mı? Neden Yapmalı?
ÇOCUKLARDA EGZERSİZ
 
İnsanlarda yetenek ve becerilerin normal gelişimi doğumdan sonra başlamaktadır. 38-42 haftadan sonra bebekler dünyaya gelmektedir.
Günümüzde başta teknolojik gelişmeler olmak üzere pek çok faktöre bağlı olarak hareketsiz bir yaşam tarzı benimsenmektedir. Bu hareketsiz yaşam tarzı çocukluktan başlayarak alışkanlık haline gelmektedir. Hareket bir çocuğun bedensel gelişimi için çok önemlidir.
 
Çocuklar için egzersiz eğlenceli, oyun bazlı, öfke-utanç duygularından uzak, rekabetsiz olmalıdır. Daha çok içerik olarak oyun içerikli ve öğretici olmalıdır.
Çocuklar da yetişkinler gibi fiziksel aktiviteye düzenli olarak en az 30 dk/gün, 3-4 kez/hafta katılmalıdırlar. Yürüme, futbol, ip atlama, sıçrama gibi eğlendiren ve güvenle yapılan tüm aktivitelere katılabilir. Çocuğun yaş, vücut büyüklüğü ve fiziksel gelişimi için doğru olan sporu seçmek önemlidir.
 
Sportif aktivite, kalp-akciğer sistemi, kas kuvveti ve kemiklere yük bindiren egzersizler oluşmalıdır. Bu şekilde, tüm sistemlere hitap eden ve genel sağlığı daha iyiye götüren bir program oluşturulmuş olur.
 
 
 ÇOCUKLAR NEDEN EGZERSİZ YAPMALI?
 
Beden ve hareket deneyimlerini aktarır.
Algıda seçiciliği ve hareketin koordinasyonunu teşvik eder.
Hareket güvenliğini artırır, kazaları önlemeye yardımcı olur.
Temel motor becerilerini  (dayanıklılık, güç, kondisyon, hız, esneklik) geliştirir.
Obezite, kalp hastalıklarının önüne geçmek,  kemik sağlığını arttırmak için yapılmalıdır.
 
 
 Çocukların boyunu uzatmak ya da gelişimi için önemli bir faktördür spor yapmak. Boy uzunluğu genetik faktörlere bağlı olduğu için spor yapmak direkt olarak boyu uzatmaz. Fakat kas ve kemik sağlığı olumlu yönde etkileneceğinden, ekrandan uzak vakit geçireceğinden spor yapmak her şekilde çocuğun bedeni için olumlu olacaktır. Günümüzde maalesef çocuklarda da kamburluk görülmeye başladı, spor ile postürel kasları kuvvetlendirerek bunun önüne bir nebze geçebiliriz. Dik bir duruş her zaman daha uzun boylu bir beden havası verir.
 
 
ÇOCUKLAR NE KADAR EGZERSİZ YAPMALIDIR?
 
Çocuklar ve ergenler günde en az ortalama 60 dakika, çoğunlukla aerobik
Kas ve kemikleri güçlendiren aktivitelerin yanı sıra kuvvetli yoğunlukta aerobik aktiviteler de haftada en az 3 gün yapılmalıdır.
 
 
NE ZAMAN EGZERSİZİ DURDURULMALI?
 
  • Göğüs ağrısı
  • Ciddi nefes darlığı
  • Aşırı yorgunluk
  • Baş dönmesi
  • Baygınlık
  • Aritmi