Çok Hastayım, Bağışıklığımı Nasıl Güçlendiririm? Hangi Besinler Bağışıklığımı Güçlendirir?
Bağışıklığı Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Son günlerde kış aylarına girmemizle de birlikte çevremizde çok fazla hastalık yaşayanlarımız vardır. Nezle, soğuk algınlığı, grip gibi durumlarda bağışıklığımız oldukça düşmüş olur ve bu süreçte beslenmemizin bağışıklık üzerine rolü sandığımızdan çok daha fazladır. Bağışıklığımızı güçlendirecek olan besinlere hem hastalık öncesinde hem hastalık sırasında hem de sonrasında ağırlık verirsek eğer bağışıklığımız yeterince güçlenebilir ve bu hastalık sürecini daha kolay atlatabiliriz.

Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların sebebi virüslerden kaynaklı, soğuğa uzun süre maruz kalmaktan dolayı veya yetersiz beslenmekten dolayı olabilir. Bu süreçte bağışıklığımı nasıl güçlendiririm? Hastalıklardan nasıl korunurum? Gribimin iyileşmesi için hangi besinleri tüketmeliyim? Gibi sorular kafanızı karıştırıyorsa doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizler için bu soruların yanıtlarını vereceğiz.

Grip sürecinde belli başlı besinler vücutta inflamasyonu önlerken veya iyileşmeye yardımcı olurken bazı besinler inflamasyonu ve hastalığı şiddetlendirebilir.

Özellikle bu süreçlerde vitamin minerallerden zengin besinlerin tüketilmesi bağışıklığı güçlendirecektir. Mevsimde alınmış ve tüketilen meyveler, özellikle kış için portakal, greyfurt, mandalina, elma, muz gibi meyveleri bu süreçte tüketmek sizlere iyi gelecektir. Portakal, mandalina ve greyfurt C vitamininden zengin olduğu için bağışıklık güçlendirme üzerine olumlu etkileri bulunur. Bunun yanında balık, yumurta, yoğurt gibi protein kaynakları da hastalık sürecinde çabuk toparlamanıza destekçidir. Badem, ceviz gibi yağlı tohumlar ise içeriğinde ki E vitamini sayesinde yine bağışıklık üzerine olumlu etki içerir.

Bu besinlere ek olarak zencefil ve zerdeçal tüketiminin de hastalıklardan koruma ve iyileştirme üzerine olan olumlu etkileri yadsınamaz bir gerçektir. Zencefil+limon çayı veya zerdeçaldan yapılan çay bağışıklığınızı güçlendirecek, hastalıklara karşı koruyacak ve var olan soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi rahatsızlıklarınızı iyileştirmeye yarayacaktır. Bunların yanı sıra bol su tüketimi de oldukça önemlidir. Bu süreçte kendinizi yatağa bağlamamalı olabildiğince hareket etmeye ve yürüyüş yapmaya da özen göstermeliyiz.

Sizler de sağlıkla yaşamak istiyorsanız sağlıkla.com.tr üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kal.


Dyt. Kübra Yetkin