Çörek Otunun İnsan Sağlığına Yararları Nelerdir? Çörek Otu Kilo Vermeye Yarar Mı?

Çörek Otunun Faydaları 

Çörek otunun sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Genellikle mutfakta poğaçalarımızı, yaptığımız börekleri süslemek amacı ile kullandığımız çörek otu aslında birçok faydası ile birlikte beslenmemizin merkezinde yer almayı hak eden besinlerden biridir. Çörek otu aslında bir tohumdur. Lakin çörek otunun yağı veya tozu da mutfaklarımızda yerini almaktadır.  Peki çörek otunun insan sağlığına faydaları nelerdir? Çörek otunun beslenmemizde ne gibi bir yeri bulunmaktadır? Sorularını yanıtlamak için sizleri yazımızın devamını okumaya davet ediyoruz.

Çörek otu, antioksidan içeriği bulunan bir tohumdur bu nedenle de gerek bağışıklık sistemini güçlendirmek üzerine gerekse kalp-damar hastalıkları üzerine olumlu etkileri bulunmaktadır. Antiiflamatuar etkisi bulunmaktadır bu sayede enfeksiyon hastalıklarına, eklem hastalıklarına iyi gelmektedir. Kan şekerini dengeler, kalp ve damar hastalıklarına karşı korur, alerjik hastalıklara karşı korur, kolon kanseri ve karaciğer kanserine karşı koruyucu etkisi bulunur, egzamaya iyi gelir ve aynı zamanda solunum yolu rahatsızlıklarına fayda sağlamaktadır. Bunların yanı sıra anti tümör, diyabet önleyici, hipertansiyon önleyici, ödem önleyici, şeker düşürücü, kolesterol düşürücü etkileri de vardır. Adet döngüsünde yaşanan düzensizliklere de iyi gelmektedir. Gastrointestinal sistemi korur ve ülser oluşumunu önler.  Bunların yanı sıra cilde de iyi geldiği bilinmektedir. Peki çörek otunu nasıl tüketmelisiniz?

Çörek otunu haşlanmış yumurtanızın üzerine ekleyebilirsiniz, peynirlerin üzerine ekleyebilirsiniz, salatalarınızın içerisine ekleyebilirsiniz, yoğurt içerisine ekleyebilirsiniz, aynı zamanda ev yapımı poğaça, hamur işleri üzerine de eklenerek tatlandırılabilir. Lakin unutulmamalıdır ki çörek otuna alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız tüketmemelisiniz. Son yapılan çalışmalarda hamile bireylerde kasılmaları azaltmaya yaradığı bilinmektedir.

Çörek Otu Kilo Vermeye Yarar Mı?Çörek otunun iştah kapatıcı özelliği de bulunmaktadır bu sayede kilo veriminde destek olarak kullanılabilir. Sindirim sistemi üzerine de olumlu etkileri olduğunda besinlerin daha rahat sindirilmesi ve boşaltılması üzerine etkilidir, bu sayede kilo verme sürecinde kullanılabilir. Kilo verme süreçlerinde salatalarınıza, yoğurdunuza ekleyerek kullanabilirsiniz.

Sizler de online diyet, online motivasyon ve online egzersiz ile birlikte kilo vermek istiyorsanız sağlıkla.com.r’den bizlere ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra Yetkin