Deniz Börülcesinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Deniz Börülcesinin Faydaları Nelerdir?
Deniz börülcesi deniz kenarında yetişen ve içerisinde bol mineral bulunduran bir bitkidir. 5-60 cm boylarında, koyu veya açık yeşil tonlarında olmaktadır. Deniz börülcesi birçok şekilde sofralarda yerini almaktadır. Özellikle salatalarda, turşu olarak, meze olarak, haşlanarak tüketilebilmektedir.
Deniz börülcesi içerisinde bol miktarda lif bulundurur. Bunun yanı sıra aynı zamanda dışarıdan alınması gereken yağ asitlerini de içerisinde bolca bulundurmaktadır. Özellikle magnezyum, potasyum ve kalsiyum minerallerini de içerisinde bulundurur. Bu sayede hem kemik gelişimi, hem kalp sağlığı hem de sağlığa karşı iyi gelmektedir.
Peki deniz börülcesinin sağlığa faydaları nelerdir? Deniz börülcesi tüketimi hastalıklara iyi gelir mi?
Aslında merak edilen birçok sorudan biri de deniz börülcesinin hastalıklar üzerine etkisinin olup olmadığıdır. Evet deniz börülcesi bağışıklık güçlenmesine ve dolayısı ile hastalıklara karşı korumada görev almaktadır. İçerisinde ki C vitamini içeriği sayesinde bizi dinç tutar ve bağışıklığımızı güçlendirir. Bunun yanı sıra ödem atmaya fayda sağlar, sindirim sistemi üzerine oldukça faydalıdır. Hem diyareye hem de kabızlığa iyi gelmektedir. Aynı zamanda idrar söktürücü etkisi vardır.
Deniz börülcesi aynı zamanda bazı hastalıklara karşı hem koruyucu hem iyileştirici olarak da görev alabilmektedir. Bu hastalıklar; diyabet, kalp hastalıkları, kanser, karaciğer yağlanması, yüksek kolesteroldür. Hastalıklara karşı koruyucu etkisinin yanında kemik gelişimi için de faydalı bir besindir. İçerisinde kalsiyum mineralini içerdiğinden kaynaklı hem kemik erimesine karşı hem de bazı kemik hastalıklarına karşı kalkan görevi görür. Bu faydalarının yanında deniz börülcesinin aynı zamanda yüksek sodyum içerdiği de unutulmamalıdır. Peki yüksek sodyum içermesi kimler için zararlıdır? Kimler deniz börülcesi tüketirken dikkatli olmalıdır? Özellikle yüksek tansiyon hastaları tüketirken dikkatli olmalı ve porsiyon konusunda bir uzmandan yardım almalıdır.
Deniz börülcesi aynı zamanda cilde de iyi gelmektedir. Cildi yeniler, canlandırır. Tüm bunların yanında metabolizma hızlandırma üzerine de olumlu etkileri vardır. Bu nedenle kilo verme süreçlerinde de rahatlıkla tüketilebilir. Peki deniz börülcesi kaç kaloridir? 1 çorba kaşığı deniz börülcesi ortalama 20 kalori içermektedir. Sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra Yetkin