Deprem Çantasında Hangi Besinleri Bulundurmalıyım?
Deprem Öncesinde Neler Yapmalı? Deprem Çantasında Hangi Besinler Bulundurulmalı?
6 şubatta yaşanan ve herkesi yasa boğan Kahramanmaraş depreminden sonra gözler büyük İstanbul depremine çevrilmişti. Lakin şaşırtan bir şekilde son günlerde Bursa’da gerçekleşen deprem birçok insanı korkuttu. Deprem sonrası akıllara gelen soru işaretleri elbette ister istemez insanlarda kaygı yaratmaya başladı. Peki deprem öncesinde nasıl hazırlanmalıyız? Deprem çantası hazırlarken hangi besinleri eklemeliyiz? Gelin bu soruların yanıtını sizler için verelim.


Son dönemlerde Bursa’da yaşanan deprem bizleri deprem konusunda önlem almaya itti. Deprem öncesinde olası durumları karşı hazırlıklı olmamız gerekmektedir. Özellikle deprem öncesinde bir deprem çantası hazırlamak bizler için faydalı olacaktır. Peki deprem çantamda hangi besinleri bulundurmalıyım? Deprem çantanızda öncelikli olarak mutlaka su bulunması gerekmektedir. Deprem sonrası elbette besine erişim zorlaşmaktadır. Bundan kaynaklı çantamızda mutlaka birkaç şişe su bulundurmamız gerekir. Su dışında bizlere enerji verecek besinlerin bulunması önemlidir.  Özellikle göçük altında kalma durumuna karşı çantanızda su ile birlikte enerjiden, proteinden ve vitamin-mineralden zengin besinlerin bulunması o süreçte sizlerin hayatta tutmaya yardım edecektir. Peki enerji, protein, vitamin ve mineralden zengin besinler nelerdir? Badem, ceviz, fındık, fıstık, nohut gibi konserve yiyecekler, tuzlu kraker, protein barlar, meyve barlar, leblebi, kuru erik, kuru üzüm, kuru kayısı, hurma, lifli bisküviler ve galeta bulundurulabilir. Bunların yanı sıra eğer kronik bir hastalığınız var ise ve zorunlu ilaç kullanmak zorundaysanız mutlaka ilaçlarınızın da çantanızda olması gerekir.


Deprem sonrası bu çantanızda bulunan besinler hem enerji ihtiyacınızı karşılar hem de sizlerin dirençli olmasına vesile olur. Lütfen deprem çantası hazırlamayı ihmal etmeyin. Çantanızda enerjisi düşük, kısa sürede acıktıracak, mide bulandıracak besinler bulundurmayın. Daha çok doyurucu, uzun süre tok tutabilecek ve o süre zarfında enerjinizi karşılayacak besinleri bulundurmanız faydalı olacaktır. Sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra Yetkin