Diyet Listesi Nasıl Hazırlanır? Hangi Diyet Listesi Daha Hızlı Kilo Verdirir?

En hızlı kilo verdiren diyet nedir? Diyeti kim yazar ve nazıl yazar? Diyet listesi kimlere verilir? Diyet listesinin kaç öğünü bulunur?

Diyet listesi, üniversitelerin 4 yıllık Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunu diyetisyenler tarafından hazırlanan bir listedir. Diyetisyenler tarafından hazırlamadan önce kişinin öncelikle günlük beslenme ihtiyacı belirlenmelidir.

Diyet deyince ilk akla gelen zayıflama olsada aslında beslenme anlamına gelmektedir.  

Diyet listesi bir diğer ismiyle beslenme programıdır. Kişinin hastalıkları, ihtiyaçları, mevcut durumuna göre hazırlanmaktadır. Diyet listesinin en önemli özelliği farklı besin gruplarına yer verilmesi ve dengeli beslenme öğelerini yeteri miktarda içermesidir.

Diyetisyenler tarafından hazırlanan diyet listesinde kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği öğünleri ana öğün olarak geçmektedir. Ana öğünler arasında yer alan öğün ise ara öğün olarak geçmektedir. Ana ve ara öğünün içeriği, sayısı kişiye göre değişir.

Bir diyet listesi sadece kilo verme değil aynı zamanda da kilo alma, bazı hastalıkların hastalık semptomlarını iyileştirme, ameliyattan sonra vücudun adaptasyonunu sağlama gibi farklı durumlarda uygulanabilir. Her ne amaçla diyet listesi hazırlanıyorsa diyet listesinde dikkat edilmesi gereken farklı etmenler bulunur. Bu etmenler diyetisyenler tarafından dikkat edilerek diyet listesi hazırlanmalıdır.

Günümüzde kişilerin en çok tercih ettiği online diyet programı, online diyetisyenler tarafından sunulan bir programdır. Online diyetin en önemli faydası danışanların online olarak diyetisyenlerine hemen ulaşabiliyor olmasıdır.

Diyet Listesi Nasıl Hazırlanır, Hangi Diyet Listesi Daha Hızlı Kilo Verdirir?

Diyet listesi hazırlamak, diyetisyenin öncelikle danışanını tanıması ile başlar. Danışanını iyi tanıyan diyetisyen daha sürdürülebilir bir liste hazırlar. Sağlıkla beslenme için diyetisyen tarafından hazırlanan diyet programının yürütülebilir ve sürdürülebilir olmasıdır. Diyet listesi hazırlanırken en önemli bir diğer faktör ise kişiye özel diyet listesi hazırlanmasıdır. Her bir bireyin cinsiyeti, yaşı, boyu, kilosu, kan değerleri, hastalıkları ve kullandığı ilaçlar, günlük rutinleri gibi etkenlere bağlı olarak günlük alması gereken kalori miktarı ve besin çeşitliği değişir. Diyetisyenler, danışanlarının kan tahlili sonuçlarını, hastalık durumunu vb. bilgilerini de inceleyerek diyet listesi hazırlamadan önce kişinin ihtiyacı olan besin değerleri ve günlük alması gereken kalori miktarını hesaplar. Günlük alınması gereken kalori miktarı hesaplamasından sonra diyet listesindeki besin dağılımını belirlenir.

Diyetisyenlerin kullanmış oldukları farklı diyet listeleri bulunmaktadır. Bu diyet listeleri aralıklı oruç diyet listesi (Intermittent Fasting), akdeniz diyet listesi (akdeniz diyeti), Canan Karatay diyet listesi (Canan Karatay diyeti), detoks diyet listesi, dukan diyet listesi, eliminasyon diyet listesi, fleksiteryan diyet listesi, dash diyet listesi (tansiyon diyeti), gaps diyet listesi, glutensiz beslenme diyet listesi (gluten diyeti), isveç diyeti listesi, su diyeti listesi (su diyeti), ketojenik diyet listesi (keto diyet) lahana diyeti listesi, (mayo clinic diyeti) paleo diyeti listesi (taş devri diyeti) kabak diyeti listesi (kabak detoksu), vegan diyet listesi (vegan diyeti), yoğurt kürü diyet listesi (yoğurt diyeti), yumurta diyeti listesi (haşlanmış yumurta diyeti), yüksek protein diyet listesi.

Birçok diyet listesi bulunmakla birlikte hangi diyet listesinin kim tarafından, ne kadar süre kullanılacağı bir diyetisyen tarafından değerlendirilerek planlama yapılmalıdır. Diyetisyenler birçok yönden inceleme yaparak, hangi diyet listesi kullanılacağını, mevcut durumlarını göz önünde bulundurarak planlanmalıdır.

Birçok kişinin aklında hangi diyet listesi daha hızlı kilo verdir? sorusu yer almaktadır. Aralıklı oruç diyet listesi ile ne kadar sürede kilo veririm?, Akdeniz diyeti ile ne kadar sürede kilo veririm? Canan Karatay diyet listesi ile ne kadar sürede kilo veririm?, Detoks sularını içerek kilo verilir mi? Dukan diyeti ile 1 ayda kaç kilo veririm?, eliminasyon diyeti ile 1 ayda ne kadar kilo veririm?, Glutensiz beslenme diyeti ile 1 ayda ne kadar kilo veririm? gibi sorular olsa da, 1 ayda ne kadar kilo veririm sorusunun cevabı kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Sağlıkla yaşamak için bizlere ulaşın. https://www.saglikla.com.tr/iletisim Sağlıkla kalın.