Diyet Polislerine Dur Deyin!
 
Tam diyete başlarız, alışırız ve sağlıklı beslenmeyi rutin hale getiririz ama fark ederiz ki çevremiz hiç susmaz. Kilo aldıysak “Çok kilo almışsın biraz ver.” sözlerini duyarız, kilo verince de “Böyle de çok verdin biraz al.” Gibi sözlerle karşılaşırız. İnsanlar birbirleri ile ne kadar tezat değil mi? Peki neden insanların sizin hakkınızdaki görüşleri üzerine sürekli kendimizi değiştiriyoruz? Bu sorunun cevabını eminim kendimiz bile kolay kolay veremeyiz.
Kilo vermek ya da kilo almak insanları susturmak için yapmanız gereken bir şey değildir. Eğer kilonuz artık sağlığınızı olumsuz etkiliyorsa ve beraberinde bazı hastalıkları da getiriyorsa işte o zaman bir uzmana danışarak yardım almalısınız. Biz sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirdiğimiz zaman annelerimiz, ablalarımız ya da çevremizden birileri sürekli çok zayıfladığımızı ve artık daha fazla devam etmememiz gerektiğini söyler. “İncecik kalmışsın bu kadar kilo verilir mi?”, “Sakın diyete devam etme, daha fazla kilo verme.”, “Yüzün çökmüş n’aptın kendine?” Bu cümleler size tanıdık geliyor değil mi? O zaman sizin de çevrenizde bir diyet polisiniz var. Peki siz bu durumda ne yapmalısınız?
Sizler öncelikli olarak sağlığınızı düşünmeli ve diyetisyeninizi dinlemelisiniz. Eğer sağlığınız için durmanız gerekiyorsa zaten bunu size diyetisyeniniz söyler. Eğer daha kat edecek yolunuz varsa rutininize devam etmelisiniz. Çevremiz artık sürekli yağlı beslenmeye, zararlı ve hazır beslenmeye alıştığı için sağlıklı gıdaların tüketilmesini aç kalmak olarak algılar. Aslında diyet demek sağlıklı beslenmek demektir ve sağlıklı beslenmek aç kalmaya işaret etmez, bu nedenle sağlığınızın en iyiye ilerlemesi için dengeli, yeterli ve sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Bu süreçte kesinlikle diyet polislerine aldırmayın, dinlemeniz gereken kişi öncelikli kendiniz sonrasında diyetisyeninizdir.
Diyet süreklilik ister, aslında sağlıklı beslendiğiniz zaman daha dinç olduğunuzu, sağlığınızın daha iyiye gittiğini fark etmişsinizdir. Bu sağlıklı ve düzenli beslenmek günden güne devam ettikçe artık alışkanlık haline gelir. Bu sayede yaşam tarzınızı değiştirmiş olursunuz. Yaşam tarzınızın ve beslenme tarzınızın uymadığı kişilerle de olumsuz diyaloglar içerisine girdiğinizde kendinizden ve beslenmenizin doğruluğundan şüphe edersiniz. İçiniz rahat olsun diyetisyeninizin kontrolünde sağlıklı beslenmeye ve ideal kilonuza ulaşmaya devam etmenizde bir sakınca yoktur. Sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra Yetkin