Diyet Yaparken Yapılan 4 Hata!
Diyet yaparken hangi hatalardan kaçınmalıyım? Diyet sürecinde hangi hataları yapmam sürecimi olumsuz etkiler?

 
Diyet yaparken bazen olumlu sonuçlar alacağımızı sandığımız halde sonuç hüsran olabilir. Bu da ister istemez bu süreçte bizlerin motivasyonunu olumsuz etkileyebilir. Peki diyet yaparken hangi hataları yapmak süreci olumsuz etkiler?

1. Öğün atlamak: Diyet sürecinde öğün atlamak sandığınızdan çok daha fazla olumsuzlukları beraberinde getirebilir. Örneğin kahvaltı yaptıktan sonra bir diğer ana öğün olan öğle yemeğini atlamanız akşam yemeğinde normalden fazla yemenize sebep olabilir. Bu durum da diyet sürecinizin bozulmasına neden olabilir. İştahınız daha fazla açılabilir, kan şekeriniz düşebilir ve beraberinde el ayak titremeleri, konsantrasyon problemleri görülebilir. Özellikle diyabeti olan bireyler öğün atlamamaya dikkat etmelidir.


2. Yeteri kadar su tüketmemek: Günlük su ihtiyacınızı almanız kilo verme veya kilo alma sürecinde oldukça önemlidir. Buna ek olarak suyun ne zaman tüketildiği de önem taşımaktadır. Su tüketmek metabolizma hızlandırmaya, sindirime, bağırsaklara, cilde ve vücut ısısını dengelemeye yardımcı olur. Özellikle kilo vermek isteyenler için geçici doygunluk da sağlayabilir. Bunun yanı sıra suyun tüketildiği zaman da önemlidir. Kilo vermek isteyen bireyler yemeklerden 10-15 dk kadar önce su tüketirse doygunluk olabilir ve bu sayede iştah kontrolü sağlanabilir. Buna ek olarak kilo almak isteyen kişilerin yemekten hemen önce su içmesi yine doygunluk sağlayacağından iştahı baskılayabilir. O nedenle su içmenin zamanı da kişiden kişiye göre değişir.


3. Yetersiz karbonhidrat tüketmek: Günlük ihtiyacımız olan karbonhidrat miktarı kişiden kişiye değişir. Lakin sağlıklı bir birey için günlük alınan enerjinin %50-60’ının karbonhidratlardan gelmesi beklenir. Yetersiz karbonhidrat tüketiminde kişide enerji düşüklüğü, konsantrasyon bozukluğu, kan şekeri düşüklüğü, baş dönmesi, el-ayak titremesi söz konusu olabilir. Bu nedenle iyi bir diyetin büyük bir kısmı karbonhidratlardan oluşmalıdır (sağlıklı bireyler için)


4.Başkalarına özel hazırlanan diyet listelerine uymaya çalışmak: Diyet listesinin kişiye özel olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle başkalarına özel hazırlanan diyet listelerinin size uygun olması mümkün olmayabilir. Kilo almak isteyen birine özel hazırlanan liste kilo vermek isteyen kişi tarafından kullanıldığında olumsuz sonuçlar doğabilir ve kişi kilo alabilir. Bu nedenle beslenmenin kişiye özel olduğunu hatırlamakta fayda vardır.


Sizler de sağlıkla yaşamak istiyorsanız bizlere ulaşın. https://www.saglikla.com.tr/iletisim   
Sağlıkla kalın.

Dyt. Kübra Yetkin