Diyet Yapmak Kilo Vermek İçin Yeterli Mi? Yalnızca Diyet Yaparak Kilo Verebilir Miyim?

Diyet yapmak kimimize zor gelirken kimimiz için aslında çok kolay ve güzel geçer. Peki bunun nedeni nedir? Çok kısıtlı diyetler uygulamak, kendisini sürekli yemek isteğiniz yemeklerden uzakta tutmak sizi içerisinde bulunduğunuz diyetten uzaklaştırır ve sizin için zor gelir. Oysa ki sürdürülebilir olarak yapılan bir diyet sizler için hem süreci kolaylaştırır hem diyet psikolojisi içerisinde olmadan ilerlersiniz. Peki ne yapmalısınız?

Eğer kilo vermek istiyorsanız öncelikli olarak mutlaka bir diyetisyenden yardım almalısınız. Bu yola tek girmeniz hem sağlığınız için hem de motivasyonunuz için olumsuzluklar doğurabilir. Bu yolda kendinizi kısıtlamamanız gerektiğiniz unutmayın. Çünkü hiçbir besin yasaklı veya asla tüketilmemeli değildir. Aksine kendinizi kısıtlamadan ilerlediğiniz ve canınızın istediğini yediğiniz bir diyet modelinde daha rahat hissedersiniz ve bu da diyetinizin sürdürülebilir olmasını sağlar. Peki her istediğimi yemeli miyim? Elbette her istediğinizi sürekli yemelisiniz demiyoruz lakin bir diyetisyen eşliğinde porsiyon kontrolü ve sonrasında dengeleme yaparak istediğiniz besini tüketebilirsiniz. Önemli olan bunu tüketmenin alışkanlık haline gelmemesidir. Çünkü alışkanlık haline getirdiğiniz her yeme davranışı uzun vadede sizlere ve sağlığınıza zarar verir. Burada dengeleme yapmak sürecin neredeyse tamamını kapsar. Bir önemli nokta ise dilediğiniz besini veya yemeği yerken suçluluk hissetmemenizdir. Çünkü hiçbir besin sizlere suçluluk hissettirecek kadar zararlı değildir. Unutulmamalıdır ki bir besinin zehir mi şifa mı olduğunu belirleyen dozudur. Kararında ve dengelenerek tüketilen besinlerin sizlere uzun vadede zararı olmayacaktır.

Peki sadece diyet yapmak yeterli mi? Elbette sadece diyet belli bir noktaya kadar kilo vermenizi veya almanızı sağlayabilir. Lakin diyetle birlikte desteklenen egzersizin olumlu sonuçları göz ardı edilmemelidir. Diyetle desteklenen egzersiz kalıcı kilo verme veya alma adına güzel bir zemin oluşturur. Bunlara ek olarak motivasyonun kaybolmaması adına bir psikolog desteği alınması da önemlidir. Sizler de sağlıkla yaşamak istiyorsanız sağlıkla.com.tr üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra Yetkin