Diyet Yemek Tariflerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diyetteyken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kimi zaman bizlere sağlıklı beslenmek sağlıksız beslenmekten daha zor gelebilir. Diyet tarifleri hazırlamak, sağlıklı besinler almak ve bu tarifleri yapmak bizler için hem uğraştırıcı hem de zaman alıcı gelebilir. Lakin kilo alma ve kilo verme sürecinde bu tarifler bizler için çok önemli bir nokta olarak bilinmektedir. O nedenle gelin hep birlikte bu süreçte nelere dikkat etmeliyiz onları inceleyelim.

Öncelikle diyetin ve yapılan tariflerin danışanlarımızın beslenme alışkanlıklarına, ihtiyaçlarına ve hastalıklarına göre hazırlandığı asla atlanmaması gereken bir unsurdur. O sebeple unutulmamalıdır ki diyet kişiye özeldir. Sizlerin bu süreçlerde yaptığınız tariflerin sizin vücut yapınıza uygun olduğunu bilmeniz ve ona göre tüketmeniz gerekmektedir. Bir diğer önemli nokta ise yapılan tariflerin içeriklerinin dengeli ve yeterli olması gerektiğidir.

Örnek vermek gerekirse tavuklu bir salata yapılacaksa salata az tutulup tavuk bol konulmamalı veya yaptığınız tarifin içerisine koyduğunuz zeytinyağını boca etmemelisiniz. Aynı zamanda bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri de önceki öğünlerde neler tükettiğinizdir. Yani örneğin yaptığınız tarif fit bir tatlı ise bir önceki öğününüzde şeker ağırlıklı bir beslenme biçimi tercih ettiyseniz bu fit tatlıyı bugün tüketmemelisiniz ve beslenme düzeninizi bozmamalısınız.  Sağlıklı beslenme sürecinde her şey kadar porsiyon kontrolü de oldukça önemlidir.

Yaptığınız diyet tarifini “nasıl olsa kilo aldırmaz, diyet tarifi bu” gibi bir düşünce ile bol bol tüketmeye kalkışırsanız bunun size geri dönüşü elbette olumsuz olacaktır. Yalnızca kilo almanıza sebep olmayacak aynı zamanda diğer öğünlerinizi atlamanıza ve bununla birlikte beslenme düzeninizin bozulmasına vesile olacaktır. O nedenle yapılan yemekler her ne kadar sizler için fit olarak kabul görülse de her zaman önemli olan şey porsiyonlamadır. Yediğiniz tarifi diyetisyeninizin önerdiği porsiyonda ve vakitte tüketmeniz sizler için çok daha faydalı olacaktır. Bunlar dışında bu tarifler yapılırken bilinmesi gereken bir diğer şey ise bal, pekmez gibi besinlerin yüksek ısıya maruz kalmamasıdır. O nedenle yapılan fit tatlılar, keklerde bal sonradan eklenmeli ve ısı ile temas edilmemelidir.

Hiçbir Besin Mucize Değildir

Bunun yanı sıra şu da unutulmamalıdır ki hiçbir besin mucize değildir ve sizlere mucizevi bir şekilde kilo verdirmez. O nedenle hazırlanan tariflerin de size mucizevi şekilde doğrudan kilo verdireceğini düşünmemelisiniz. Bunlar sizlerin kilo verme ya da alma süreçlerinizde fiziksel aktiviteniz, motivasyonunuz, beslenme düzeniniz, beslenme biçiminiz ve porsiyonlamanız ile bir bütün şeklinde çalışarak bu süreçleri hızlandırmanızı ve desteklemenizi sağlar. İşte Sağlıkla.com.tr burada devreye giriyor ve sizlerin hem motivasyonunuz, hem fiziksel aktivitenizi hem de beslenmenizi bir arada götürmenizi sağlıyor. Beslenmenin egzersizle ve motivasyonla desteklenmesi de onun kalıcılığını artırıyor.

Sağlıkla.com.tr’de ise sizler için diyetisyenimiz beslenme alışkanlıklarınıza, ihtiyacınıza ve hastalıklarınıza uygun diyet planlarken aynı zamanda sizlere uygun tarifler de geliştiriyor. Sizler de bu süreçte güzel bir destek ile ilerlemek istiyorsanız sağlıkla.com.tr ‘yi tercih edin. Sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra Yetkin