Diyette Alkol Tüketebilir Miyim? Alkollerin Kalorisi Kaçtır?
Hangi Alkol Kaç Kalori? Alkol Kilo Aldırır Mı?

Alkol geçmişten günümüze hayatımızda yerini alan bir içecektir. Alkolün genel anlamda 1 gramı yaklaşık 7 kalori içermektedir. Bu da bizlere oldukça yüksek enerji içeriğine sahip olduğunu göstermektedir. Alkolün uzun vadede, sık sık tüketilmesi kilo alımına ve dolayısıyla da obeziteye neden olabilmektedir. Yalnızca obezite değil, beraberinde birçok hastalığı da getirebilir. Özellikle sıklıkla alkol tüketmek siroz, gastrit, mide iltihapları ve sindirimde bazı problemlere neden olabilir. Alkol tüketmek göbek bölgesinde yağlanma da yapabilmektedir. Aynı zamanda bazı kişilerde alkol tüketimi sonrasında iştah açılma durumu görülebilmektedir. Bu da gereğinden fazla sağlıksız besinlere yönelinmeye sebep olur. Peki hangi alkol kaç kalori? Diyette alkol tüketebilir miyim? Günde ne kadar alkol tüketmeliyim? Gelin bu yazımızda sizler için bu soruların yanıtlarını verelim.

Alkol kalorileri alkol türlerine göre değişiklik göstermektedir. Kadınlar için düzenli olacak ise eğer günlük olarak en fazla 14 gram, erkekler içinse en fazla 28 gram olacak şekilde alkol tüketilmesi gerekir. Kadınlar için günde ortalama 1 şişe, erkekler içinse 2 şişeden, kadehten fazla alkol tüketilmemesi gerekir. Peki alkol nasıl tüketilmeli? Alkolü aç karna almamalısınız, yemekten birkaç saat sonra tüketilebilir. Aç karna tüketilen alkol mide rahatsızlıklarına, mide bulantısına ve sindirim bozukluklarına neden olabilir. Alkol sonrasında beslenme ise mutlaka sağlıklı besinler içermelidir. Bol su tüketilmeli, taze sebze ve meyvelerden zengin beslenilmelidir.

Alkol Kalorileri
Bira: 1 şişe bira ortalama 140 kalori içermektedir.
Şarap: 1 kadeh şarap ortalama 100 kalori içermektedir.
Rakı: 1 duble rakı ortalama 250 kalori içermektedir.
Vermut: 1 kadeh vermut ortalama 42 kalori içermektedir.
Likör: 1 kadeh likör ortalama 60-100 kalori içermektedir.
Tekila: 1 kadeh tekila ortalama 140 kalori içermektedir.

Diyet sürecinizde en masum olan alkol türü vermut, şarap veya likördür. Sıklıkla tüketilmediği sürece ve alkol öncesi-sonrası beslenmenize dikkat ettiğiniz sürece her alkol tüketilebilir. Burada önemli olan porsiyonunuzu kontrol etmeniz ve alkol tüketimi sonrasında da beslenmenize dikkat etmenizdir. Sizler de sağlıkla yaşamak online diyet, online egzersiz ve online psikolojik destekten aynı anda yararlanmak istiyorsanız Sağlıkla.com.tr adresinden bizlere ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

 
Dyt. Kübra Yetkin