Diyette Çikolata Yiyebilir Miyim?

Diyetteyken çikolata yemek yasak mı? Diyet yaparken çikolata yiyebilir miyim? Diyetteyken çikolata kilo aldırır mı?

Kimisinin diyetten kaçmasının ve uzun vadede yapamamasının sebebi onları çok kısıtlamaya iten ve baskıcı olan diyetlerdir. Bu fazla kısıtlama içeren diyet listeleri kişilerin ister istemez diyet yapmaktan uzaklaşmasına ve ani tatlı krizlerine yol açar. Bu nedenle diyet listelerinde fazla kısıtlama olmaması gerekir ki sürdürülebilir olsun. Peki diyet sürecinde çikolata yiyebilir miyim? Çikolata yerine ne yiyebilirim? Tatlı krizlerimin önüne nasıl geçebilirim? Sorularının cevabını merak ediyor ve bu gibi durumları siz de yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Gelin hep birlikte bunların yanıtını bu yazımızda verelim.

Çikolata zararlı bir besin midir? Bu soru kişiden kişiye ve sağlık durumuna göre değişir lakin genel olarak çikolata aslında zararlı değildir. Çikolatayı zararlı yapan noktalardan biri ise içerisine eklenen katkı maddeleridir. Buna ek olarak şeker miktarının fazla olması, kakao miktarının az olması çikolatayı tehlikeli yapan maddelerdir. Bununla birlikte çikolataya yararlı diyebilmek için bitter çikolata olması tercihimiz olabilir. Özellikle kakao içeriğinin %70 üzerinde olması da önemli bir unsurdur. Peki diyette çikolata tüketebilir miyim?

Diyette çikolata yiyebilir miyiz, yiyemez miyiz sorusunun yanıtı çikolata çeşitlerine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Yukarıda da bahsedildiği gibi kakao içeriğinin %70 üzerinde olması, şeker miktarının az olması, mümkünse katkı maddelerinin az olması veya doğal yollarla evde yapılabilen çikolatalar tercihimiz olabilir. Kakaonun neden yüksek olmasını istiyoruz? Bunun nedeni kakaonun antiinflamatuar, antioksidan, depresif ruh haline iyi gelen, bağırsaklara iyi gelen, kalp hastalıklarına iyi gelen, metabolizma hızlandıran ve diyabete karşı iyi gelebilen bir bitki türü olmasıdır. Bu sayede kilo verme sürecinde diyet listelerinde yerini alabilir.

Diyet listesinden bu besinleri kesinlikle çıkartmalısınız gibi bir söz söylemek ve kişiyi kısıtlanmaya itmek hem psikolojik olarak hem de diyetin sürdürülebilirliği açısından olumsuz etki yaratabilir. Bu nedenle besin kısıtlamaktan ziyade dengeleme yapmak ve tüketilmesi istenmeyen besin yerine geçebilecek alternatiflere odaklanmak daha güzel bir yol çizmemize vesile olacaktır. Peki çikolata tüketirsem ne yapmalıyım?

Diyet listenizde çikolata tüketiminden sonra diyetisyeniniz ile iletişime geçerek dengeleme yapmanız gerekir. Bu süreçte suçluluk duymamak, nasılsa bozuldu diyerek diyeti boşlamak doğru değildir. Diyet sürecinde elbette inişler, çıkışlar ve duraklamalar olabilir. Dengeleme yaparak günü kurtarabilirsiniz. Sağlıkla yaşamak için bizlere ulaşın. https://www.saglikla.com.tr/iletisim Sağlıkla kalın.

Dyt. Kübra Yetkin