Diyette Çikolata Yiyebilir Miyim? Diyette Çikolata Yasak mı?
Diyette Tatlı Yiyebilir Miyim?

Diyet yapmaktan kaçmamızın en büyük sebebi diyet yaparken kendimizi kısıtlayacağımızı sanmamızdır. Hayatımızdan çikolatayı, tatlıyı, yağlı besinleri, pastayı, kırmızı eti tamamen çıkarıp tüm gün sebze yememiz gerektiğini düşünüyoruz ki rahatlıkla kilo verebilelim. İşte bu düşünce sanılanın aksine yanlış bir düşüncedir. Diyet yaparken kendinizi tamamen kısıtlamak zorunda değilsiniz. Hayatınızdan sağlıksız besinleri çıkartmak ve ömür boyu sebze yemek zorunda değilsiniz. Bu yanlış bir algıdır. Günümüzde artık dolu dolu yazılan diyet listelerini hepimiz görmüşüzdür. Uzun süre aç kalmanın sağlık açısından son dönemlerde bazı faydaları ortaya çıkmışken bunun yanında bazı zararları da vardır. Bu nedenle uzun süre aç kalınmaması gerekir.           
Diyet sürecinde size ve beslenmenize uygun hazırlanan diyet listeleri ihtiyacınız olan enerjiyi sizlere verebilir, peki beyniniz yeteri kadar doyuyor mu? İşte bu sorunun yanıtını vermeniz gerekir. Diyet listenize uyduğunuz halde hiç doymadığınız ve canınızın tatlı istediği anlar oldu mu? o zaman doğru yerdesiniz. Bu yazımızda diyet sürecinde kendinizi çok kısıtlamanızın zararlarından bahsedeceğiz. Aynı zamanda diyette tatlı yenir mi? Sorusuna da bir yanıt alacağız
Eğer diyet sürecinde kendinizi çok kısıtlarsanız yeteri kadar doygunluk hissedemezsiniz. Bu doygunluk yalnızca midenizle de alakalı değil, duygusal doygunluğu da içermektedir. Ani tatlı krizleri, yeme atakları, yeteri kadar doyamama durumu kendinizi çok kısıtladığınızda ortaya çıkar. Bu nedenle kısıtlamak yerine canınızın çektiklerinden belirli porsiyonlarda yiyebilir ve sonrasında dengeleme yapabilirsiniz. Yapacağınız porsiyon kontrolü ve dengeleme sayesinde hem suçluluk hissetmeyecek hem de diyetinizi bozmamış olacaksınız. Bu da süreci sizler için daha sürdürülebilir kılar. Yediğiniz bir dilim tatlıdan sonraki öğününüzde karbonhidrat kısarak ilerleyebilirsiniz. Bunun elbette diyetisyen kontrolünde olması oldukça önemlidir. Bir dilim baklava yediyseniz sonraki öğünde ekmeği daha az tüketmek, bulgur pilavı veya makarnayı daha az tüketmek, bunlar yerine sebze yemeklerini artırmak ve proteini artırmak doğru seçeneklerdendir.

Diyet uzun bir süreci kapsayabilir, önemli olan sağlığınızın yerinde olmasıdır. Sağlıkla yaşamak herkesin hakkı.
Sağlıkla Kalın..

Dyt. Kübra Yetkin