Diyette Yapılan Bazı Hatalar Zayıflama Sürecinizi Olumsuz Etkileyebilir!
Diyette Yaptığınız Bazı Hatalar
Kilo verme sürecinde yaptığınız bazı ufak hatalar gerek motivasyonunuzu düşürebilir gerekse diyet sürecinizi yavaşlatabilir. Bundan dolayı diyet sürecinde birazdan sizlere söyleyeceğimiz bu hatalardan uzak durmanız veya sık sık tekrarlamamanız hem süreci daha kolay atlatmanıza hem de motivasyonunuzu dinç tutmada size yardımcı olacak. Peki nedir bu hatalar? Diyet yaparken hangi hataları yapmamalıyım?


Diyet sürecinde yapılan bazı hatalar;
  1. Sürekli tartılmak: Evet sürekli tartılmanız sizi ister istemez takıntıya itebilir. Aynı zamanda süreçte motivasyonunuzu düşürebilir. Çünkü kilo alma-verme durumu 1 gün içerisinde gerçekleşmez. Tartıda sayılar elbette değişebilir lakin bu gün içerisinde yedikleriniz veya içtikleriniz ile alakalı olabilir. Bu nedenle günde birkaç kez tartılmak ve “bugün 1 kilo almışım” gibi söylemlerde bulunmak doğru değildir. Çünkü sabah aç karna ve dışkılama sonrası tartıldığınız kilo size en doğru sonucu gösterecektir. Eğer gün içerisinde fazla tuzlu besinler, çok fazla su, fazla yağlı besinler tüketirseniz akşam tartı +2 kilo kadar oynama gösterebilir. Lakin bu kilo aldınız demek değildir. Ödem, dışkı birikimi tartıda fazla gözükmenize sebep olabilir. Bu nedenle her gün değil haftada 1 kere, sabah aç karna ve dışkılama sonrası tartılmanız en doğrusu olacaktır.

  2. Öğün atlamak: Zaman zaman öğün atlayıp kendimizi aç bıraktığımızda daha hızlı zayıflayacağımızı düşünürüz. Lakin öğün atlamanın bazı olumsuz sonuçları olabilir. Örneğin öğle öğününüzü ve ara öğününüzü atlarsanız kendinizi aç bırakırsanız akşam yemeğinde normalden fazla yiyebilirsiniz. Veya gece yeme atakları ile karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte öğün atlamanız kan şekerinde istemsiz oynamalara sebep olabilir. O nedenle öğün atlamamalısınız.

  3. Yetersiz su tüketmek: Diyet sürecinde ister kilo verme ister kilo alma hedefiniz olsun su tüketmek önemlidir. Lakin suyu ne zaman tüketeceğiniz de burada önem arz etmektedir. Eğer kilo vermek hedefinizdeyse yemeklerden önce su tüketmeniz dıygunluk sağlayabilir. Bununla birlikte acıkma durumunda su tüketerek yalancı açlıkların da önüne geçebilirsiniz. Kilo almak istiyorsanız ise yemeklerden hemen önce su tüketmemeye özen göstermelisiniz ve midenizi yemek öncesinde sıvı ile doldurmamalısınız. Su tüketimi metabolizma hızlandırma üzerine de etkilidir bu nedenle tüketilmelidir. Sağlıkla kalın..

    Dyt. Kübra Yetkin