Duvar pilatesi mi yapalım? Normal pilates mi yapalım? Duvar pilatesi ile normal pilates arasındaki farklar nelerdir?

Pilates, diğer spor çeşitlerine göre yüklenmenin daha az olduğu, sporun uygun yapılmadığı, travma ve baskılanmanın daha az gerçekleştiği bir spor dalıdır.

Belli kurallarla yapılmaktadır. Genelde nefes, core aktivasyonu, mobilizasyon, stabilizasyon çalışılmaktadır. Faydaları bireysel olarak değişmektedir.

Pilates vücudumuzda güç, farkındalık, esnekliği geliştiren aynı zamanda da fiziksel zindeliği geliştiren bir spor çeşididir. Hareket sistemi, nefes ve dengenin birleşmiş hali olarak bilinmektedir.

Pilatesin kendine ait yöntemi, antrenmanı, ekipmanları ve kuralları bulunmaktadır. Vücudu bir bütün olarak ele almaktadır. Pilates her yaşa, cinsiyete uygundur ve herhangi bir kısıtlaması bulunmamaktadır.

Pilates yapmak aynı zamanda beslenme kontrolü ve diyetisyen eşliğinde zayıflamaya da yardımcıdır.

Özellikle core, sırt, bacak kasları çok aktif bir şekilde çalışılmaktadır.

KAÇ ÇEŞİT PİLATES VARDIR?

Temel olarak Matwork ve aletli pilates olarak 2 çeşit pilates türü vardır.

Matwork pilates; yerde minder üzerinde genel de ekipman kullanmadan veya az bir ekipman ile yapılan çalışmaları kapsar.

Aletli pilates; pilates için özel üretilmiş ekipmanları kapsar. Bu ekipmanlar sayesinde yapılması zor olan hareketler daha kolay ve etkili şekilde yapılabilmektedir.

DUVAR PİLATESİ NEDİR?

Duvar pilatesinde, pilates hareketleri duvar yardımıyla gerçekleştirilir. Duvar pilatesinin sağlığa katkısı, faydaları, vücuda etkisi, amacı normal pilatesle aynıdır.

Aradaki en önemli fark duvar pilatesinde duvara yaslanmak avantajlı hale gelir. Çünkü doğru vücut hizalanmasını ve pozisyonunu korur. Egzersizlerde kendi vücut ağırlığından yararlanırken hareketin zorluğunu da danışan kendi belirlemektedir. Duvar pilatesinde ekipmanlarda duvar olduğu gibi çember, thereband, top, foam roller ve dambılda bulunabilir.

Duvar Pilatesinin Faydaları Nelerdir? Sorusunun cevabı, olay erişim, omurga sağlığı, zihin-beden gelişimi, güç ve koordinasyon, genel sağlık faydaları olarak sayılabilir.

Duvar pilatesi mi yapalım? Normal pilates mi yapalım sorunun cevabı siz kendinizi hangisinde daha mutlu hissediyorsanız onu tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan sürdürülebilirliğinin yüksek olmasıdır.

PİLATESİN VE DUVAR PİLATESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

  1. Kasları güçlendirir ve uzatır.
  2. Vücuttaki tüm kasları çalıştırır.
  3. Vücudu sıkılaştırıp esnekliğini artırır.
  4. Şekillendirerek daha estetik görünmesini sağlar.
  5. İskelet - omurga rahatsızlıklarına ve duruş bozukluklarını iyileştirir.
  6. Kan dolaşımını hızlandırır, daha iyi nefes alıp vermenizi sağlar, dokulara daha fazla oksijen gitmesini destekler.
  7. Denge ve koordinasyon unsurlarını geliştirir.
  8. Pozitif enerjiyi artırır, stresi azaltır.