Egzersiz Sonrası Beslenme

Egzersiz sonrası beslenme nasıl olmalıdır? 

Antrenman öncesi sağlıklı ve dengeli beslenmeye önem vermek kadar sonrasında da dikkat etmek önemlidir. Yapılan egzersizden en üst düzeyde faydalanmak için egzersiz sonrası gerekli besinlerin doğru miktarda tüketilmesi oldukça önem arz etmektedir. Çünkü egzersiz sırasında harcanılan enerjinin üretilebilmesi için karbonhidrat, yağ yakımının yanı sıra kas proteinlerinde de bazı yıkımlar meydana gelir. Egzersiz sonrasında bu kas yıkımlarının onarılması gerekir. Egzersiz sonrası tüketmiş olduğumuz besinler kaslarımızın onarılmasına, oluşturulmasına ve iyileşme sürecimize yardımcı olmaktadırlar.

Egzersiz sonrasında nasıl beslenmeliyim? 

Egzersizlerden sonra beslenmeniz için bazı tavsiye ve öneriler şu şekildedir:

⚡️Proteinler kaslarımızın temel yapısını oluşturur. Egzersiz sonrası protein ağırlıklı beslenme kasların onarılmasına ve kas yapımına yardımcı olur. Aynı zamanda kas protein yıkımını da azaltarak kasların korunmasına yardımcı olur. Yapılan çalışmalarda özellikle egzersiz sonrasında tüketilen 20-40 gram kadar proteinin kas onarımını en iyi şekilde desteklediği gösterilmiştir. Protein tüketiminin kişinin yaşına, yaptığı egzersize, sağlık durumuna vb. değişiklik gösterdiği unutulmamalıdır.

⚡️Karbonhidratlar enerji verici olarak bilinir. Egzersiz sonrası azalan glikojen depolarını doldurmak için bir miktar karbonhidrat tüketmek gerekir. Karbonhidratlar aynı zamanda egzersiz sonrası iyileşmeyi de destekler.

⚡️Yağlar için pek çok kişi olumsuz düşünse de egzersiz sonrasında, kısıtlı yağ tüketiminin toparlanmayı olumsuz etkilemediğine dair çalışmalar mevcuttur. Bilinenin aksine tam yağlı süt tüketiminin kas büyümesini desteklediği bilinmektedir.

Egzersiz yaptıktan sonra tüketmiş olduğunuz besinlerin temel amacı, vücudunuza doğru besinleri sağlayarak iyileşmeyi  ve yapmış olduğunuz egzersizinizin faydalarını en üst düzeye çıkarmak olmalıdır. Bunun için kolay sindirilen yiyecekleri tercih ederek daha hızlı besin emilimini sağlayabilirsiniz. Antrenmandan hemen sonra protein tüketmeniz önerilir. Bunun sebebi kasların protein yapıda olması, egzersiz sonrası kasların onarılması desteklemesidir.

Vücudunuzda gerçekleşecek olan tepkimelerin tamamının sulu ortamda gerçekleşmektedir. Bu sebeple içtiğiniz su miktarınında önemli olduğunu, uygun su tüketimi ile tüketmiş olduğunu besinlerden daha iyi fayda sağlayacağınız unutulmamalıdır. Antrenmandan öncesinde ve sonra bol su içmelisiniz.

Egzersizden Sonra Tüketilebilecek Besinler

- Mevsim sebzeleri ile hazırlanmış ızgara tavuk

- Tatlı patatesli, zerdeçallı somon

- Ton balıklı salata

- Avokadolu yumurtalı omlet

- Tam tahıllı ekmek ile hazırlanmış ton balıklı salata sandviçi

- Yulaf ezmesi, peynir altı suyu proteini, muz ve badem

- Süzme peynir ve mevsim meyveleri

- Ispanak kavurma yatağında somon ve humus

- Haşlanmış hindili basmati pilavı

- Tam tahıllı ekmek ile yapılmış tost ve badem ezmesi

- Yoğurt, çilek ve yulaf

- Protein shake ve muz

Bizlere ulaşın https://www.saglikla.com.tr/iletisim 

Dyt. Selin Eker