En Hızlı Kilo Verdiren Diyet Hangisidir?

Diyetlerden hangisi en hızlı kilo verdirir? En hızlı kilo verdiren diyet nasıl yapılır? Nasıl hızlı kilo verebilirim?

Kilo vermek isteyen her kişi öncelikli olarak kendisine ve gideceği diyetisyenine şu soruyu sorar; “Bana en hızlı kilo verdiren diyet hangisidir” bu sorunun aslında birçok yanıtı olabilir. Öncelikli olarak hızlı kilo vermek ne kadar doğrudur? Bu soruyu sizler için yanıtlayalım.

Hızlı kilo vermek doğru değildir. Bunun sebebi hızlı verilen kilonun daha çok yağdan değil de vücut su ve yağsız vücut kütlesinden kayıp yaratmasıdır. Hızlı bir şekilde verilen kilolar aynı şekilde geri de alınabilir. Hızlı bir şekilde kilo vermenizin nedeni şunlar olabilir;

  • Kendinizi uzun süre aç bırakmak: Uzun süre kendinizi aç bırakmanız bir süreliğine hızlı kilo kaybına neden olabilir. Bunun sebebi verilen kilonun yağdan değil kısa tabirle vücut su oranından gitmesidir. Kendinizi aç bırakarak hızlı kilolar vermek kalıcı çözüm olmaz çünkü eski rutininize tekrar döndüğünüz anda tartıda eski kilonuzda gözükebilirsiniz.
  • Çok düşük kalorili diyetler: Yaptığınız düşük kalorili diyetler bir süre hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlar lakin sonrasında kilo vermeniz durur. Kısa vadede düşük kalorili diyetler yapmak sürdürülebilir değildir. Sonrasında günlük rutininize döndüğünüz vakit tekrardan eski kilonuza dönersiniz. Bu nedenle çok düşük kalorili diyetler uygulamaktansa sürdürülebilir bir şekilde size en uygun olan diyet modelini seçmeniz daha uygun olacaktır.
  • Var olan hastalık: Var olan bir hastalık size istemsiz bir şekilde hızlı kilo verdirebilir. Örneğin kanser hastalığında ve kemoterapi tedavilerinde iştah kayıpları söz konusu olabilmekte ve normale göre daha hızlı kilo kaybı yaşanabilmektedir.

Peki hızlı kilo kaybı yerine ne yapılabilir? Hızlı kilo kaybı olumsuzluklar doğurabileceğinden önerilmemektedir. Bu olumsuzluklar; mide-bağırsak problemleri, sindirim problemleri, tekrardan hızlı şekilde kilo alma, bağışıklık düşmesi ve hastalıklara açık olma durumu söz konusu olabilir. Hızlı kilo vermektense diyetisyeninizin sizin için uygun gördüğü bir diyet planı ile yola başlayabilirsiniz. Bu diyet planı sizin hastalıklarınız, gereksinimleriniz, beslenme alışkanlıklarınız, kullandığınız ilaçlar, tahlilleriniz ve biraz da tercihlerinize göre planlanır. Bu nedenle beslenme kişiye özeldir. En hızlı kilo verdiren diyeti uygulamaya çalışıp kısa sürede verilen kiloları tekrar almaktansa size en uygun olan diyet modeli ile yavaş yavaş ama sağlıklı şekilde yağ kütlesinden kilo verilmesi daha kalıcı sonuçlar doğurur. Unutmayın hızlı başlayan şeyler hızlı biter, hızlı verilen kilolar ise hızlı bir şekilde alınır. Sağlıkla yaşamak için bizlere ulaşın https://www.saglikla.com.tr/iletisim  sağlıkla kalın. 

Dyt. Kübra Yetkin