Fitness Nedir? Fitness Yaparken Nelere Dikkat Edilir?
FİTNESS NEDİR NEDEN YAPILIR?
Fitness, genelde bireylerin daha fit bir vücut, dik bir postür ve kas kütlesini arttırtmak için yapılır. Kas kütlesi sadece sporla değil düzgün beslenme, düzenli uyku, düzenli egzersiz ile artmaktadır. Vücuttaki yağların yıkımına katkı sağlayan fitness, kasların sıkılaşmasına da olanak tanıyarak daha fit bir vücut ortaya koymaktadır.
 
FİTNESSIN AMACI NEDİR?
Sıkılaşmak,
İnce ve daha esnek vücut,
Kemik ve kas güçlendirmek,
Hızlı yağ yakımı,
Ruh sağlığına da anlamlı katkılar sağlar.
 Fitness programları kişiye özel olarak hazırlanır, herkesin programı kendine aittir. Programlar fizyoterapist tarafından hazırlanmaktadır. Antrenmanları hem aletlerle birlikte hem de aletsiz olarak yapılabilir.
Bu antrenmanlar;
Dayanıklılığı ve kondisyonu artırmak için yapılan yüzme ve koşu gibi antrenmanlar ile pilates ve yoga gibi sıkılaşmaya katkı sunan antrenmanlarla birlikte yapılır.
Yüzme ve koşu gibi kardiyo antrenmanları kan dolaşımını düzenler ve vücudun daha fazla kalori yakmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bu egzersizler yağ yakımını da hızlandırır ve hızlıca kilo vermene katkı sağlar.
Pilates ve yoga gibi antrenmanlar ise bölgesel olarak kas gruplarının çalışmasına imkan tanır. Kasları geliştiren bu antrenmanlar, sıkı bir vücudun kapılarını aralar.
Fitness antrenmanları ile synı zamanda vücuda esneklik kazandırılır. Vücudun daha fit görünmesi hedeflenir. Vücut yağlarının eritilmesi amaçlanan bu antrenmanlarda, terleme ile fazla suyun ve toksin maddelerin dışarı atılmasına da olanak sağlanır.
 
FİTNESSIN ETKİLERİ NELERDİR?
Egzersizler, vücut kaslarının hepsini genelde bir kullanılır.
Kemik ve kas sistemini büyük ölçüde güçlendiren fitness egzersizleri,
Kardiyo ve ağırlık egzersizleriyle birlikte oluştuğundan metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Bu egzersizlerle birlikte vücut kalori yakar ve kilo verme süreci hızlanır. 
Sırt ve karın kaslarını çalıştıran egzersizler duruş bozukluğu gibi problemlerin ortadan kaldırılmasına da katkı sunar.
Egzersizler düzenli yapıldığında nefes alıp vermeyi düzenler, vücuttaki toksinlerin atılmasına olanak sağlar. Aynı zamanda fitness kan basıncını düzenler, tansiyon ve kalp-damar hastalıkları riskini azaltır.
Serotinin hormunu salgıladığı için mutlulukta verir.
 
NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?
Genel sağlık durumuna,
Su tüketimine,
Hedef belirlemeye
Beslenme düzeyine,
Isınmaya – soğumaya
Motivasyona
 
FİTNESS HANGİ EGZERSİZLERİ İÇERİR?
Kardiyo,
Esneme
Isınma- soğuma,
Direnç egzersizleri
Fiziksel özelliklere iyi geldiği gibi bazı hastalıklarada  katkı sağlar; diyabet, kalp hastlıkları, kanser, ruh rahatsızlıkları
 
En etkili fitness egzerszileri genel olarak;
Bench press,
Squat,
Barbell rowing,
Deadlift,
Behind the neck press,
Barbell curl
 
FİTNESS VE VÜCUT GELİŞTİRME ARASINDAKİ FARK NEDİR?
Egzersiz Türü; vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler genellikle ağırlık kaldırırken, fitness çalışanlar aerobik egzersiz yaparlar.
Süre; vücut geliştirmede ortalama 3 saat harcarken, fitness da günde 1 saat egzersiz yeterlidir.
Beslenme Şekli; fitness yapanlar daha fit yiyecekler tüketirken vücut geliştirmede günde almaları gereken kaloriye göre değişmektedir.