Gebe Kadınlarda Bulantıyı Önleyecek Tavsiyeler Nelerdir? Bulantım Nasıl Geçer?

Mide Bulantısı Çeken Gebe Kadınlar Ne Yapmalı? Hamileyim Midem Çok Bulanıyor Ne Yapabilirim?

Gebeliğin ilk 3 ayında özellikle bulantılar sık sık görülebilmektedir. Bulantınızın olmasının sebebi gebelik döneminde östrojen hormonlarınızın artmasından kaynaklıdır. Zaman zaman bulantılarınız kısa sürerken zaman zaman uzun sürebilmektedir. Bu süreçte beslenmenizde yapacağız ufak değişiklikler sizi rahatlatabilir. Bulantı süreçlerini en sakin şekilde atlatabilmeniz için beslenmenizde yapacağınız ufak değişiklikler yeterli olabilmektedir. Eğer anormal bir bulantınız mevcutsa öncelikli olarak hekiminize danışmanız gerekir. Bu süreçte eğer medikal tedavi uygulanması gerekiyorsa hekim tarafından uygulanmalıdır. Eğer gerekli değil ise bir diyetisyenden alabileceğiniz beslenme danışmanlığı bu süreci en rahat şekilde atlatmanıza vesile olacaktır. Gebelik dönemi kadınların yaşamında beslenmenin en önemli olduğu dönemlerden biridir. Bu süreçte size ve bebeğinizin gelişimine uygun planlanan beslenme listeleri diyetisyen tarafından planlanır. Peki süreç içerisinde yaşanan bulantılar için neler yapılabilir? Bulantıyı nasıl önleyebiliriz? Gelin sizin için bu konuda birkaç beslenme önerisi verelim.

Öneriler

  1. Uzun süre aç kalmamaya özen gösterin. Ara ara ve sık sık beslenin. Uzun süre aç kalmak mide bulantılarınızı artırabilir.
  2. Çok fazla yağlı besinlerden uzak durun. Yağ içeriği yüksek besinler mide bulantısını artırır. Özellikle yağlı kızartmalar, yağlı fast foodlar bulantınızı artırabilir.
  3. Öğünlerle birlikte sıvı tüketmeniz mide bulantısına sebep olabilir. O nedenle öğünlerden 20 dk önce ve sonrasında sıvı tüketimini sonlandırın ve yemeklerle birlikte sıvı tüketmemeye özen gösterin.
  4. Kokusu ağır olan, baharatlı besinleri tüketmemeye veya az tüketmeye özen gösterin. Ve bu koku yoğunluklarının olduğu ortamdan uzaklaşın.
  5. Yemekleri yavaş yavaş tüketin, hızlı bir şekilde tüketmeniz hem ağırlık yapar hem de bulantınızı artırır.

 

Bu önerileri yaşamınızda uygulamaya başlamanız ve devamlılık haline getirmeniz hem bulantılarınıza iyi gelecek hem de sağlıklı bir şekilde gebelik dönemini sürdürmenize fayda sağlayacaktır. Sağlıkla kalın.


Dyt. Kübra Yetkin