Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kadınların hayatlarında beslenme adına destek alması gerekilen en önemli dönemlerden biridir hamilelik dönemi. Hamile kadınlar normal bireyler gibi beslenmemelidir. Normal bireylerin sağlıklı beslenmesine ek olarak enerji artırılarak besleme yapılır. Bu süreçte kişiden kişiye değişmekle birlikte bazı besinler kısıtlanır ve bazı besinler artırılır. Peki gebelikte beslenme sürecinde hangi besinler tüketilmemelidir? Gebelik döneminde hangi besinler tüketilebilir?

Bu süreçte en önemli nokta bazı besinlerin çiğ olarak tüketilmemesi gerektiğidir. Özellikle et ve tavukların, yumurtanın, deniz ürünlerinin az pişmiş veya çiğ şekilde tüketilmemesi gerekir. Et, tavuk, yumurta ve balık iyi pişmiş olmalıdır. Eğer yeteri kadar pişmezse bazı parazitlerin bulaşma riskini artırır. Oluşan enfeksiyonlarla birlikte hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı, gelişimi risk altına girer.

 
Yumurtayı çiğ tüketmek değil de çiğ yumurtanın bulunduğu besinleri tüketmemeye özellikle dikkat edilmelidir. Mayonez, kek hamurları, poğaça hamurları bu noktada çiğ tüketilmemelidir.
Bu besinlere ek olarak kahve ve kafein içeren içeceklerin, yiyeceklerin tüketimi de fazla miktarda olursa problem yaratabilir. Bu noktada kişiye uygun şekilde kısıtlama yapılmalıdır. Kafein oranının günlük alınması gerekenden fazla olması bebeğin erken doğmasına, düşüklere neden olabilir.
Kabuklu deniz ürünleri tüketimi de bu noktada risk yaratabilir. Bu ürünler annede alerjik belirtiler yaratabilir dolayısı ile bebeği de olumsuz etkileyebilir. O nedenle midye, istiridye, karides gibi ürünler tüketilmemelidir. Bunun yanı sıra sakatat tüketimi de olmamalıdır. Sigara ve alkolün yalnızca gebeler için değil aynı zamanda tüm bireyler için zararlı olduğu bilindiğinden gebelikte de yine tüketilmemelidir.
 

Taze sebze ve meyvelere ağırlık verilmeli, protein içeren iyi pişmiş tavuk, iyi pişmiş yumurta, süt ve süt ürünleri bu süreçte artırılabilir. Balık iyi pişmiş şekilde tüketilebilir, buna ek olarak kurubaklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzelerinde faydalı olduğu unutulmamalıdır. Bu süreçte kendi başınıza kilo vermeye çalışmamalısınız. Mutlaka bir diyetisyen desteği almanız gerekmektedir. SAĞLIKLA'da sizlere özel hazırlanan online diyet ve online diyetisyen desteği ile birlikte gerekirse kilo verme uygulanabilir. Sizlerde gebelik sürecinizi sağlıkla ilerletmek istiyorsanız bizlere ulaşın. https://www.saglikla.com.tr/  Sağlıkla kalın.

Dyt. Kübra Yetkin