Gebelikte Egzersiz Yapmak!

Gebelikte egzersiz yapılmalı mı? Gebelikte egzersiz yapmak zararlı mı? Gebelikte egzersiz yapmanın faydaları nelerdir?

Gebelikte egzersiz yapmak anne adayları arasında her geçen gün daha fazla artmaktadır. Genel sağlık durumunuz, gebeliğin kaçıncı ayında olduğunuz, yapacağınız egzersizin tipi ve şiddeti gibi bir çok etkene bağlı olarak bir egzersiz planı çizildiğinde; egzersiz yapmanın bir çok faydasının olduğu görülmüştür.

Gebelikte doğru yapılan egzersizlerin faydalarına bakacak olursak;

  • Anne adayını hem psikolojik, hem de fiziksel olarak doğuma hazırlar.
  • Kas kuvvetini dengeler.
  • Doğum ve doğum sonrası süreçte yaşanabilecek olacak sağlık problemlerine önlemeye yardımcı olur.
  • Gebelikte oluşan bel ve sırt bölgesindeki ağrıları azaltır.
  • Dolaşımı arttırır.
  • Ödemi azaltır.
  • Anne adayının kendini iyi hissetmesini sağlar.
  • Doğum sonrasında toparlanmaya yardımcı olur.

Dikkat edilmesi gereken bazı durumlarda mevcuttur. Uzmanlar gebeliğin ilk 3 ay (ilk trimesterinde) egzersiz yapmayı önermiyor.  Bu nedenle ilk 3 ay egzersiz yapılmamalıdır. Şiddeti yüksek olan herhangi bir hareket içeren egzersizler, düşme riskine sebebiyet verecek hareketler, takım sporları vb. hamileliğin hiçbir evresinde önerilmez. Bu sebeple özellikle düşük hikayesi yada düşük riski, kronik hastalıkları (hipertansiyon, diyabet, kardiak hastalıklar..) olan bireylerin gebelik süresince uzmanlara danışmadan kesinlike egzersiz yapmamasını önermekteyiz.

Her gebelikte egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Uzmanların kontrolünde düşük şiddetli aerobik egzersizler, esnekliğe dayalı ve hamileler için uyarlanmış hareketlerin bulunduğu pilates ve yoga, solunum egzersizleri, düşük tempo yürüyüş gebelikte yapılması önerilen egzersiz çeşitleridir.

Gebelikte egzersiz anne adayının doğuma hazırlanması ve kolaylaşıtırılması için yapılır. Bu sebeple   alanından uzman kişilere; hekim ve fizyoterapistinize danışarak egzersiz yapmalısınız. Bizlere ulaşmak için https://www.saglikla.com.tr/iletisim linke tıklayabilirsiniz. Sağlıkla kalın.