Günde En Az 5 Porsiyon Sebze Meyve Tüketmek Ne Demektir?
Günde en az 5 porsiyon meyve-sebze tüketin!

Kış geldikçe hastalıklar da ortaya çıkmaya başlamaktadır. Burada hastalık üzerine önemli etkileri bulunan etkenlerden biri de beslenmenizdir. Beslenmenize ne kadar dikkat ederseniz ve vitamin mineralden zengin beslenirseniz o kadar hastalıklara karşı korunursunuz. Peki günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmek demek ne demektir? Günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketirsem hastalıklardan korunur muyum? Gelin bu yazımızda sizlere bu soruların yanıtını verelim.

Günde 5 porsiyon meyve sebze demek: 1 günde en az 2 porsiyon kadar meyve, en az 3 porsiyon kadar sebze tüketmenin sağlıklı olduğu demektir. Peki 1 porsiyon meyve neye denk gelir?

Meyvelerin 1 porsiyonu; 150 gr meyveye denk gelmektedir. Bu da taneli ve doğranmış meyveler için bir küçük kase, bütün meyveler içinse bir yumruk kadar olarak ifade edilebilir.

1 orta boy elma, 1 küçük boy armut, 1 orta boy portakal, 2 adet mandalina, 2 adet kivi, 1 küçük boy muz, 1 orta boy şeftali, 8 adet çilek, 1 adet incir, 12-14 adet kiraz meyvelerin ortalama 1 porsiyondaki karşılığıdır. Bu meyvelerin kış aylarında tüketilmesi bağışıklık sistemini güçlendirir ve bizleri hastalıklara karşı dirençli hale getirir.

Peki 1 porsiyon sebze neye denk gelir?           
Pişmiş sebzelerin 1 porsiyonu: 150 gr pişmiş sebzeye denk gelir. Gram yerine 2 kepçe, 4-5 yemek kaşığı da ideal ölçü birimlerindendir. Örneğin; 2 kepçe kadar pişmiş kabak yemeği, 4-5 yemek kaşığı kadar pişmiş herhangi bir sebze yemeği 1 porsiyona denk gelir.

Yani sonuç olarak günde 1 adet küçük muz, 1 adet elma, 4-5 yemek kaşığı kabak yemeği, 1 adet büyük domates, 2 kepçe kadar türlü yemeği tüketirseniz günlük minimum sebze+meyve ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.  Özellikle kış aylarında sebze ve meyve tüketimi gerek bağışıklığınız gerekse özellikle çocukların gelişimi açısından gereklidir. Sağlıkla Kalın.


Dyt. Kübra Yetkin