Hamilelik Döneminde Kabızlık Yaşayan Kadınlar Ne Yapmalı? Kabızlığı Olan Hamile Kadınlar Nasıl Beslenmeli?
Gebe Kadınlarda Kabızlık Sorunu İçin Öneriler
Hamilelik dönemlerinde anne adaylarının bulantıdan sonra sık karşılaştığı sorunlardan birisi de kabızlıktır. Sizler hamilelik döneminde kabızlığınızın sebebini biliyor musunuz?  Gebelikte hormonal değişimlerin olmasından kaynaklı kaslarımız gevşemeye başlar. Bu gevşeme sebebi ile bağırsağımızda da hareketler yavaşlar. Haliyle kabızlık sorunu bu süreçte ortaya çıkabilir. Kabılzık, anne adayları için gün içerisinde rahatsızlık verebilecek bir durum olduğundan dolayı öncelikli olarak bir doktor kontrolü sonrası medikal tedavi uygun görülmezse beslenme düzenimizde yapabileceğimiz ufak değişiklikler ile birlikte kabızlık sorununu azaltabilir hatta ortadan kaldırabiliriz.

Öneriler
  1. Gün içerisinde bol bol sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin. Bununla birlikte beslenmenizde lifli gıdalara yer vermeyi unutmayın. Kurubaklagiller, tahıllar vb.
  2. Su tüketiminizin az olması kabızlığa sebep olabilir bu nedenle bu süreçte hem genel sağlığınız için hem de bağırsak sağlığınız için bol su tüketin.
  3. Kuru meyve tüketimi de bu süreçte faydalı gelmektedir. Özellikle aç karna sabahları kuru incir, kuru erik veya kuru kayısının suyu kaynatılıp tüketilirse bağırsak hareketleri üzerine olumlu sonuç verecektir.
  4. Bu süreçte hareket de oldukça önemlidir. Bağırsak hareketlerini hızlandıracak yürüyüşler, kontrollü pilates yapılabilir.
Bu önerileri hayatınızda alışkanlık haline getirip düzenli bir şekilde uygularsanız gebelik döneminde kabızlık sıkıntısını en sakin şekilde atlatabilirsiniz. En önemli noktalardan birisi lifli besinleri diyet listelerimizden eksik etmemeniz gerektiğidir. Kabızlığın sebepleri nelerdir? Kabızlığın altında birçok neden olabilir. Özellikle gebelik dönemindeki kabızlığın sebebi hormonal değişimlerden kaynaklanmaktadır.  Bununla birlikte yetersiz su tüketimi, yetersiz lifli besin tüketimi de kabızlığın sebepleri arasında yer alabilir. Karın bölgesine yapılabilecek hafif masajlar da iyi gelebilmektedir. Sizler de gebelik döneminde kabızlık sıkıntısı çekiyorsanız öncelikli olarak hekiminize danışarak gerekliyse medikal tedavi, eğer gerekli değil ise bir diyetisyenden yardım alarak atlatabilirsiniz. Sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra Yetkin