Hangi Besinleri Buzdolabında Bulundurmalıyım?
Buzdolabınızdan Eksik Etmemeniz Gereken 3 Besin Nedir?
Bazı besinler vardır ki bizler için şifa niteliğindedir. Bu besinleri hem diyet listelerimizden hem de buzdolabımızdan eksik etmememizde fayda var. Sağlığımız için dengeli beslenmemiz gerekmektedir. İhtiyacımız olan besin öğelerini ve enerjiyi günlük olarak almamız gerekmektedir. Peki hangi besinler bizim sağlığımız için yararlıdır? Gelin sizlerde sağlığımız faydalı ve buzdolabımızdan eksik etmememiz gereken 3 besini sıralayalım.

Buzdolabından eksik etmemeniz gereken 3 besin!
  1. Taze sebze ve meyveler: Meyve ve sebzelerin taze olması dışında mevsiminde tüketilmesi de oldukça önemlidir. Günlük olarak en az 5 porsiyon sebze ve meyveyi beslenme listemizden eksik etmememiz gerekmektedir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, salatalık, domates, kabak, patlıcan, havuç, elma, portakal, mandalina gibi sebze ve meyveleri mevsimi geldikçe ve olabildiğince buzdolabımızda bulundurmaya özen gösterelim.
  2. Yumurta: Bir diğer besin ise yumurta. Yumurtanın sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Protein içeriği yüksek olan yumurta hem beyin sağlığı ve hafıza için, hem büyüme gelişme için hem de uzun süre tok tutması ile diyet listelerinden eksik edilmeyen besinler arasında yer almaktadır.
  3. Yoğurt: Özellikle ev yapımı yoğurtlar yüksek miktarda probiyotik içermektedirler. Bundan kaynaklı bağırsak sağlığı üzerine birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle sindirime iyi gelir, bağırsak sağlığını korur ve kabızlık sorununa güzel bir çözümdür. Bununla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirir, kemikleri güçlendirir ve kas yapımı için de önemli bir besindir. Özellikle yemeklerin yanına, meyvenin yanına, salataların içerisinde kullanılabilir. İçerdiği yüksek protein miktarından kaynaklı da tok tutma özelliği vardır.
Bu besinleri buzdolabınızdan eksik etmemeniz sizler için sağlıklı beslenmek adına güzel bir zemin hazırlar. Lakin unutulmamalıdır ki her besinin fazlası bir şekilde vücudumuza zarar verir. Bu nedenle sağlıklı olsa dahi belirli porsiyonları geçmemeniz gerekir.  Sağlıkla kalın.

Dyt. Kübra Yetkin