Hangi Ekmeği Yemeliyim? Hangi Ekmek Daha Faydalıdır?

Sık Tüketilen Ekmek Türleri ve Özellikleri

Hangi ekmek türünü tüketmeliyim? Hangi ekmek daha faydalı? Hangi ekmeği tüketirsem kilo veririm? Gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizler için bazı ekmek türlerini ve özelliklerini inceleyeceğiz.

Beyaz undan yapılan ekmek: Beyaz undan yapılan ekmek aslında ekmekler arasında en fakir besin değerine sahip ekmek türüdür. Glisemik indeksinin yüksek olmasından kaynaklı kan şekerini hızlı yükseltip hızlı bir şekilde düşürür. Bundan kaynaklı hem hızlı acıktırır, hem de iştah açıcı özelliği vardır. Özellikle kilo verme sürecinde olan bireyler ve gluten hassasiyeti olan bireyler için beyaz ekmek tüketimi önerilmemektedir.

Tam buğday unundan yapılan ekmek: Tam buğday unundan yapılan ekmek, hem tok tutma konusunda hem de bağırsak sağlığı üzerine oldukça büyük etkileri bulunan bir ekmek türüdür. İçerisinde bulunan diyet lifleri bağırsakların çalışması üzerine büyük etkilere sahiptir. Kabızlığı önler. Kan şekerini hızlı yükseltmez, kan kolesterol seviyesini yükseltmeyi önler ve aynı zamanda kan basıncının da yükselmesini önlediği için hastalıklar üzerine de faydası bulunmaktadır. Lakin böbrek hastalarının tam buğday ekmeği tüketirken dikkatli olması gerekmektedir.

Çavdar ekmeği: Çavdar ekmeği kan şekerini hızlı yükseltmez, kolesterol seviyesinin yükselmesini önler, özellikle diyabet hastaları, insülin direnci olan bireyler diyetisyeninin kontrolünde tüketebilir. Kalp üzerine olumlu etkileri bulunmaktadır. Bununla birlikte lif içeriği yüksek olduğundan bağırsağa ve sindirime iyi gelir. B3 vitamini açısından zengindir. Gluten hassasiyeti olan bireyler tüketmemelidir.

Mısır ekmeği: Mısır ekmeği içerisinde bol miktarda vitamin, mineral ve lif içermektedir. Özellikle yüksek lif içeriği sayesinde hem kolesterole hem de sindirime iyi gelmektedir. Özellikle kilo verme sürecinde tok tutar. Çinko, magnezyum ve potasyum açısından da zengin bir ekmek olan mısır ekmeği hem kemik sağlığı için hem de konsantrasyon için faydalıdır. Ayrıca gluten hassasiyeti olan bireyler için de tüketiminde sakınca yoktur.

Karabuğday Ekmeği: Karabuğday ekmeğinin en önemli özelliği gluten içermemesidir. Bu sayede gluten hassasiyeti olan bireyler rahatlıkla tüketebilir. Diğer ekmekler gibi bağırsak dostudur. Aynı zamanda kan şekerini hızlı yükseltmez ve kolesterole iyi gelir. İçeriği antioksidan ve lif bakımından zengindir.

 Sonuç olarak belirli hastalıkalrda belirli ekmekler tüketilmelidir. Bunun dışında ise tam buğday ve çavdar ekmeği sağlıklı bireyler için iyi tercih olacaktır.

Dyt. Kübra YETKİN