Hastalık Düşmanı Olan Cevizin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir? Ceviz Kilo Verdirir Mi?

Kimimizin ara öğünlerinde, kimimizin yemeklerin üzerine serpiştirerek veya tatlıların üzerine eklenerek kullandığı cevizin faydaları nelerdir? Gelin bu yazımızda sizlerle hepimizin sıklıkla tükettiği ceviz hakkında güncel bilgileri paylaşalım.

Ceviz, sağlıklı yağlar ve protein açısından zengin içeriğe sahip bir yağlı tohumdur. İçerisindeki yağın sağlıklı olarak adlandırılmasının sebebi doymamış yağ asitleri bulundurmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda vitamin ve mineral açısından da zengin bir içeriğe sahiptir. Cevizin insan sağlığına faydaları nelerdir? Ceviz neye iyi gelir?

Cevizin Faydaları

  • Ceviz, içerisinde E vitaminini ve antioksidanları yüksek miktarda bulundurduğu için kalp hastalıklarına, kansere ve özellikle cilde iyi gelmektedir.
  • Kolesterol üzerine olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle kalp-damar hastalıkları ve damar tıkanıklıklarında tüketimi önerilmektedir.
  • Bağışıklığı güçlendirir, hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır.
  • Diyabet ve hipertansiyon hastaları için tüketimi önerilmektedir. Bunun sebebi kan damarlarını yumuşatması ve rahatlatmasından kaynaklanmaktadır.
  • İçerisinde omega 3 bulunduran ceviz özellikle balığın yerine geçemese de balık tüketmeyen bireylerin diyet listesinde mutlaka yer alması gereken besinlerden biridir. İçeriğinde ki omega 3 sayesinde bağışıklığı güçlendirir, kalp hastalıklarına karşı korur ve hipertansiyon hastalarına iyi gelir.
  • Diğer sert kabuklu meyvelere göre (badem, fındık..) içeriğinde omega 3 ve omega 6’yı daha fazla bulundurmaktadır. Bu nedenle hastalıklarda beslenme tedavisinde ceviz tüketimi de ön planda olmaktadır.
  • İltihaplı hastalıklara ve alerjik astıma iyi gelmektedir.
  • Çocuklarda zeka gelişimini ve konsantrasyonu desteklemektedir.
  • Özellikle çocukluk yaşlarında uyku problemlerine, hiperaktiviteye ve öğrenme güçlüğüne sahip olan çocukların omega 3 eksikliği yaşandığı bilinmektedir. Bu nedenle diğer omega 3 içeren besinlerle birlikte ceviz tüketimi de önemlidir.
  • Tokluk hissi yaratarak kilo vermeyi destekler, bu nedenle kilo verme ve kilo alma süreçlerinde porsiyonlar “kişiye özel” ayarlanarak tüketilebilir.

Bu gibi yararlarından kaynaklı ceviz tüketimi her yaştan insana önerilmektedir ve diyet listelerinde olması sağlanmaktadır. Peki kimler ceviz tüketemez? Cevizin bir zararı yoktur lakin bazı aminoasit metabolizma hastalığı olan bireylerin tüketiminde porsiyonuna dikkat etmesi ve hekim ile diyetisyenine danışmadan bilinçsiz bir şekilde tüketmemesi önerilmektedir. Bununla birlikte fazla tüketilmesi kilo almaya sebep olabilir bu nedenle kilo problemi olan kişiler tüketmemelidir. Ceviz kaç kalori? Bir günde ne kadar ceviz tüketmeliyim? 2 adet ceviz ortalama 45 kaloridir. Kilo probleminiz yok ise ceviz tüketmenizin sıkıntısı yoktur lakin gün içerisinde en az 2 adet en fazla 8 adeti geçmemeye özen göstermek gerekir.

 

Dyt. Kübra YETKİN