HDL Kolesterolüm Yüksek Ne Yapmalıyım?  LDL kolesterolüm Yüksek Ne Yapmalıyım?
HDL Kolesterolüm Yüksek Sebebi Nedir? LDL Kolesterolüm Yüksek Nedeni Nedir?

HDL ve LDL kolesterol birbirinden farklıdır. Kolesterol dediğimiz aslında kısaca söylemek gerekirse kanda bulunan yağdır. Bunun miktarlarında yaşanan değişiklikler bizler için sağlık adına sorun teşkil etmektedir. Peki hangi kolesterol bizlere neyi yansıtır? LDL kolesterol nedir? HDL kolesterol nedir?

LDL kolesterol, halk arasında kötü kolesterol olarak adlandırılan kolesteroldür.  Bunun yüksek olması tehlike yaratır. LDL kolesterolünüzün yüksek çıkması beraberinde kalp damar tıkanıklıklarını getirir. Bu nedenle LDL kolesterolünü yükseltmemeye özen göstermeniz gerekir. LDL kolesterolünüz neden yükselir? Bunun en büyük sebebi hayatınızda katı hayvansal yağların sıklıkla yer almasıdır. Elbette ara sıra tüketilen sağlıksız besinler sizlere uzun vadede büyük bir olumsuz etki yaratmaz. Lakin sık sık tüketilen bu tarz sağlıksız besinler kalp damar tıkanıklıklarına, obeziteye, hipertansiyona, tip 2 diyabete, karaciğer yağlanmasına vb. yol açabilir. Bu nedenle beslenmeniz oldukça önemlidir. Katı yağ içeren besinler, tereyağı, margarin ve bunların bulunduğu yemekler, hamur işleri, kırmızı et, kavurma, köfte, tam yağlı süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi uzun vadede LDL kolesterolün artmasına nedenle olur. Peki Ne yapmalı? Bu süreçte diyetisyeninizin tavsiyesi ile birlikte süt ve süt ürünlerini yarım yağlıya indirebilir, kırmızı et ve katı yağ içeren yemeklerin tüketiminiz azaltabilir veya tamamen hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

HDL kolesterolünüzün yüksek çıkması ise kötü değildir. Çünkü halk arasında iyi kolesterol olarak adlandırılır. HDL’nin düşük olmaması gerekir. Bitkisel yağ kaynaklarının ve balık tüketiminin artırılması HDL kolesterolü artıran etmenlerdendir. Bu süreçte bitkisel kaynaklar artırılmadır. Bu kaynakların artırılması HDL kolesterolü artırırken, LDL kolesterolü düşürür. Bunlara ek olarak hareket etmek ve bol su tüketmek gerekir sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra Yetkin