Hiç Yemek Yemiyorum Ama Yine De Kilo Alıyorum ? Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım? Nasıl Kilo Veririm?

Kilo vermek kimimiz için çok zor gibi görünse de aslında bir diyetisyen kontrolünde sizlere uygun beslenme listeleri planlanarak yapılan diyetlerle birlikte kilo vermeniz kaçınılmazdır. Bu nedenle bu süreçlerde neden kilo veremiyorum? Yemiyorum ama yine de kilo alıyorum diyorsanız doğru yerdesiniz. “Yemiyorum ama yine de kilo alıyorum” cümlesini hayatımızda en az bir kere söyleyen birilerini duymuşuzdur. Peki bunun altında yatan neden nedir?

Aslında hikaye zayıflamak isteyip de tek başınıza diyete girmenizle başlar. Başlarda yediğiniz sağlıksız besinleri, abur cuburları, kızartmaları hayatınızdan çıkarırsınız. Sonrasında ekmeği, makarnayı kesersiniz, farklı farklı diyetler uygularsınız, her gün farklı bir detoks suyu uygular hem karaciğerinizi hem böbreğini yorarsınız, sonuç olarak az beslenmenize rağmen tartıya çıktığınızda hiç kilo veremediğinizi hatta aldığınızı fark edersiniz. İşte burada “ben diyet yapıyorum ama hiçbir işe yaramıyor” cümlesini sıklıkla duyarız. Aslında burada yaptığınız şey diyetten ve sağlıklı beslenmeden uzak bir durumdur. Kendinizi farkında olmadan yeme bozukluğuna, yeme ataklarına itebilirsiniz. Peki nedir yememenize rağmen kilo almanızın sebebi? Çok düşük kalorili beslenerek veya yemeden kısarak bir diyet yapmaya çalışmak sizi ister istemez daha fazla kilo almaya iter. Eğer ihtiyacınızdan daha az enerji alırsanız veya aldığınız enerjiden fazla enerji harcarsanız kilo vermeye ve dolayısıyla yağ yakmaya başlarsınız. Eğer vücudunuza ihtiyacınızdan daha az enerji alırsanız kaslar içerisinde bulunan protein yapıtaşları glikoza çevrilir bu nedenle de metabolizma hızımız düşer ve enerji yakımı yavaşlar. Bundan dolayı da kilo vermemiz güçleşir. Bu süreçlerde uzman bir diyetisyenden yardım almanız ve size uygun planlanan bir diyet listesi ile yolunuza devam etmeniz oldukça önemlidir.

Kilo vermenin mantığı çok basittir. Aldığınız enerjiden fazla enerji harcadığınızda kilo verirsiniz. Peki kilo vermek için ne yapmalıyım? Kilo vermek için öncelikle sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmek gerekmektedir. Burada önemli olan sürdürülebilir bir beslenme modeline ayak uydurmaktır. Sağlıksız besinlerden ömür boyu kaçarak veya kısıtlama yaparak sürdürülebilir bir beslenme modeli yapmaya çalışmak imkansızdır. O nedenle sizlere uygun planlanan diyet listelerinde sürdürülebilirlik çok önemlidir. Bununla birlikte düzenli fiziksel aktivite yapmak, sosyal açıdan ve psikolojik açıdan da sağlıklı olmaktan süreci olumlu kılan unsurlardandır. Unutulmamalıdır ki tek başınıza bilinçsizce kilo vermeye çalışmak sonrasında o kiloları geri almanıza veya kilo verememenize hatta beraberinde yemek bozukluğu gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Sağlıkla.com.tr’ de sizlere özel hazırlanan diyet listeleri, online motivasyon destekleri ve online egzersizler bu süreçleri en iyi ve en sağlıklı bir şekilde ilerletmenizi sağlayacaktır. Sağlıkla kalın.