Hızlı kilo vermeyi değil, sağlıklı ve kalıcı kilo vermeyi hedefleyin!

Hızlı Kilo Vermek mi? Kalıcı Kilo Vermek mi?

İdeal kiloda olmak sağlık açısından oldukça faydalı olsa da hızla zayıflamak zararları olan bir durumdur. Bu yüzden gelişi güzel sizin mevcut durumunuza göre planlanmayan şok diyetler yapmak veya hızlı zayıflamak doğru değildir. Böyle bir isteğiniz var ise bunu mutlaka bir uzman eşliğinde yapmalısınız. Çünkü ani yağ kaybına vücudunuz uyum sağlamakta zorlanabilir. Ayrıca bilinçsizce yapılan diyetlerde yağ dokusu değil kas kaybetmeniz de olasıdır. Bu sebeple kilo verirken dengeli ve yeterli beslenmek oldukça önemlidir.

Günümüzün en büyük sorunu zamandır. Kilo vermek isteyen ancak veremeyen birçok kişinin ortak sorunu kendine ayıracak vaktinin olmamasıdır. Bu sebeple diyetisyene ya da spora vaktinin olmamasından yakınmaktadır. Oysaki günümüz teknolojisi evden online diyetisyene ulaşarak birebir kişiye özel online diyet programlarına ulaşabilir.

Online diyetisyen hizmetleri ile ulaşabileceğiniz kişiye özel yani sizin kan tahlillerinizden tutun mevcut sağlık durumunuza, sevdiğiniz sevmediğiniz, günün hangi saatlerinde ana öğün ve ara öğün yapabileceğiniz size özel hazırlanan diyet listeleri ile sürdürülebilirliği en yüksek hazırlanan online diyet listeleri ile daha sağlıklı ve kalıcı kilo verebilirsiniz.Hızla kilo verme ani yağ kayıplarına neden olur ve vücudunuz buna uyum sağlamakta zorlanabilir. Bilinçsizce yapılan diyetler yağdan değil kastan da kayıplara neden olabilir. Kendinizi yorgun halsiz hissedebilirsiniz. Bağışıklık sisteminiz zayıflar. Hastalıklara yatkınlığınız artar. Safra taşı oluşumu riski artar ve vücudun sıvı ve elektrolit dengesi bozulabilir.

Hızla zayıflamak istiyor öncelikle profesyonel destek almanızı öneriyoruz. Çünkü zayıflamak için vücudunuzda yapılması gereken en önemli şey kalori açığı oluşturmaktır. Bu kalori açığını oluştururken de vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri yeteri kadar alarak sağlığınızı korumalısınız.

Sağlıklı zayıflamak için öneriler

1. Kahvaltıyı atlamayın.

Gece boyu aç kalan vücudunuza uyandıktan hemen sonra dengeli ve yeterli bir kahvaltı ile güne başlatmak sağlık açısından oldukça önemlidir. Güne kahvaltıyla başlamak metabolizmanızı hızlandırır. Kan şekerinizi dengeler. Bu sayede günün ilerleyen saatlerinde daha fazla besin yeme isteğiniz azalır.

2.Ana öğünleri atlamayın.

Kilolarından rahatsız olan kişilerin yapmış olduğu en büyük hatalardan bir tanesi de öğün atlamaktır. Öğün atlayarak vücudumuza az besin aldığımız için kendimizi karda hissederiz ancak öğün atlamak uzun süre aç kalmaya neden olur ve bu da kan şekerinizi düşürür. Bu da beraberinde tatlı krizlerini getirir ve sonuç olarak, aşırı yeme isteği ortaya çıkar ve atlamış olduğunuz öğün kardan çok zarara dönüşür. Gerek metabolizmanızın yavaşlamaması gerekse kan şekerinizin belirli seviyede tutulması için vücudunuzun ihtiyacı olan öğünleri atlamamaya özen göstermelisiniz.

3. Hareketlerinizi artırın.

Kalori açığı oluşturmanız için almış olduğunuzdan fazlasını yakmalısınız. Bunun için özellikle terlemenize neden olan koşu, kardio gibi egzersizlerden faydalanabilirsiniz. Bu konuda spor salonuna gitmeye fırsat bulamıyorsanız online egzersiz programlarından yararlanabilirsiniz.

4. Su içmeyi ihmal etmeyin.

Vücudunuz da gerçekleşen bütün metabolik faaliyetler su varlığında gerçekleşir. Bu sebeple günde en az 2,5-3 lt su içmeye özen gösterin. Su içmek metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacaktır.

5.Zayıflma sürecini geçici bir süreç olarak görmeyin.

Hızla kilo verme birçok insanın hayali olduğu için çoğu insan bunun bir geçici süreç olduğunu düşünerek kendini kısıtlar. Oysaki alışkanlıkları değiştirmeye yönelik diyet ve egzersiz programıyla kalıcı kilo kaybı sağlanmaktadır. Aksi takdirde verilen kilolar geri alınabilir.

Diğer önerilerimizi okumak için tıklayınız.

Dyt. Kübra Yetkin