Hızlı ve Kalıcı Kilo Vermenizi Sağlayacak 6 Altın Öneri
Nasıl daha hızlı kilo verebilirim? Kilo verme kolay mıdır? Hızlı ve kalıcı şekilde kilo vermek mümkün mü?

Kilo vermek aslında zor bir süreç değildir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte kilo vermek bir diyetisyen eşliğinde yapıldığında ve yeterli beslenildiğinde oldukça kolay olabilmektedir. Kimisi daha hızlı kilo verirken kimisi daha yavaş kilo verebilir. Burada yaşamınızda ve beslenmenizde yapılacak olan ufak değişimler hayatınızda altın kadar değerlidir.


  1. Olabildiğince hareket edin. Hareket etmek hem kilo vermenizi hızlandıran hem verilen kiloların kalıcı olmasını sağlayan yöntemlerden biridir. Egzersiz yapmak, koşu yapmak, yürüyüşe çıkmak hem enerji yakmanızı sağlayacak hem de bölgesel olarak çalışıldığında kas yapımı-yağ yıkımını artıracaktır. Günlük olarak yapılan 3o dk yürüyüşün yeterli olduğu bilinmektedir. Yürüyüş aynı zamanda düzenli egzersiz ile desteklendiğinde kilo verilmesi kaçınılmazdır.   


  2. Şok ve az kalorili diyetlerden uzak durun. Kilo vermek demek aç kalmak demek değildir. Aç kalarak da kilo verilebilir evet lakin bu verilen kilolar ne kadar kalıcıdır? Eğer kalıcı kilo vermek istiyorsanız mutlaka sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmelisiniz. Aç kalmanız vücudunuzun direncinin düşmesine, kan şekerinde düşüşlere, baş dönmelerine neden olabilir. Aynı zamanda şok diyetlerle kısa sürede verilen kilolar normal beslenmeye geçildiğinde hızlı bir şekilde tekrardan alınır. Bu nedenle daha çok hızlı değil kalıcı kilo verilmeye odaklanılmalıdır.


  3. Su tüketin. Su tüketmenin metabolizma hızlanmasına katkısı olduğu bir gerçek. Bu nedenle gün içerisinde ihtiyacınız kadar su tüketimine özen gösterin. Vücut ağırlığınız başına 30-35 ml su tüketebilirsiniz. Örneğin 50 kg biriyseniz günde en az 50*30-35: 1500- 1750 ml su tüketmeniz gerekir. Su tüketimi kilo vermeyi destekler ve doygunluk sağlar aynı zamanda iç organlarınızın yeterli ve düzenli çalışabilmesi için gereklidir.


  4. Öğün atlamayın. Öğün atlamak özellikle bir sonraki öğünde daha fazla acıkmanız neden olabilmektedir. Örneğin kahvaltı yaptınız ara öğünü atlayıp öğle yemeğini yemek istediniz. Çünkü kilo vermek istediğiniz için çok fazla yemek istemiyorsunuz. Öğle yemeğine gelene kadar ara öğün yapmadığını için çok daha fazla açlık hissedebilirsiniz. Bu nedenle de öğle yemeğinde normalde fazla beslenme durumunuz söz konusu olabilir. Gün içerisinde öğün atlamamaya özen gösterin. Aynı zamanda gündüz öğün atlamak gece tatlı krizlerinin en büyük nedenlerindendir. Düzenli ve yeterli beslenmek kilo verimini destekler.


  5. Bitki çayları tüketmek bu süreçte önemlidir. Canınız kahve veya çay istediğinde eğer sağlıklı bireyseniz yeşil çay, ıhlamur, maydanoz çayı vs. tüketmek metabolizma hızınızın çalışmasına ve kilo vermenize yardımcı olacaktır.


  6. Kaliteli uyku. Kilo verme sürecinde kaliteli uyku çok önemlidir. Uykusuz kalmak kortizol seviyesini artırabilir bu da stres yaratabilir. Bu vesile ile de normalden fazla yemek yeme durumu söz konusu olabilir. Düzenli uyku uyumak kilo vermenizi destekleyen faktörlerdendir.

    Sizler de sağlıkla yaşamak istiyorsanız bizlere ulaşın. https://www.saglikla.com.tr/iletisim Sağlıkla kalın. 

    Dyt. Kübra Yetkin