Ihlamurun Sağlığımıza Olan Faydaları Nelerdir?
Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamur kış aylarında hepimizin sıklıkla tercih ettiği bir bitki çayıdır. Hem hastalıklara karşı koruyucu görev almaktadır hem de bağışıklığı güçlendirmektedir. Kış aylarında bağışıklığımız normale göre daha düşük olur. Bu sebeple de hastalıklara daha açık oluruz. Kış aylarında en çok soğuk algınlığı, grip ve öksürükle baş ederiz. Özellikle boğaz ağrılarına, bademcik şişmesine ıhlamur iyi gelmekte ve boğazı yumuşatmaktadır. Peki ıhlamur nasıl yapılır? Ihlamurun sağlığa faydaları nelerdir?

Ihlamur, ebegümeciler familyasına ait bir ağaçtır. Yaz aylarında bu ağaç çiçek açmakta ve çiçekler ıhlamur çayı yapımında kullanılmaktadır. Çiçekler kurutularak sıcak su içerisinde bir süre demlenir ve tüketilir. Peki ıhlamurun faydaları nelerdir?
Ihlamur hem psikolojik rahatsızlıklara hem de fiziksel bazı hastalıklara iyi gelmektedir. Özellikle psikolojik olarak rahatlatıcı etkisi vardır. Bundan kaynaklı anksiyete gibi durumlara iyi gelebilmektedir. Aynı zamanda öksürük, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı gibi mevsimsel bazı hastalıklara karşı da koruyucu görev alır. Yalnızca koruyucu görev almakla kalmaz aynı zamanda bağışıklığı güçlendirerek iyileşmeyi hızlandırır. Mide-bağırsağa iyi gelir, sindirimi kolaylaştırır bundan kaynaklı günlük ve düzenli tüketimde mide şişkinliklerine ve ağrılarına iyi gelir. Hastalıklar dışında saça ve cilde iyi gelmektedir.

Kışın tüketilen ıhlamur çayı hem direncimizi artırır hem de bağışıklığımızı güçlendirerek kış aylarının kolay geçmesini sağlar. Baş ağrılarına, strese iyi gelir. Peki ıhlamur kaç kaloridir? Günde ne kadar ıhlamur içmeliyim? 1 kupa ıhlamur ortalama 15 kalori içermektedir. 1 günde en fazla 2 kupa içilmesi önerilir. Kimler ıhlamur tüketmemeli? Kimler ıhlamuru az tüketmelidir?

Ihlamur bazı kişilerde alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle tüketilirken dikkat edilmelidir. Çok fazla ıhlamur tüketmek kalp hastalığı olan kişiler için, uykusuzluk yaşayanlar için önerilmemektedir. Hamileler ıhlamur çayı içebilir mi? Evet eğer bir sağlık probleminiz yoksa hamilelik döneminde ıhlamur çayı tüketebilirsiniz. Lakin günde 1 bardağı geçmemeye dikkat edin. Sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra Yetkin