Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kahve Tüketimi Faydalı Mı? Günlük Ne Kadar Kahve Tüketmeliyiz?

Kahve, birçoğumuzun hayatında asla vazgeçemediği ve ara öğünlerinde kurtarıcı olan bir sıcak içecek. Peki kahve ne kadar faydalı? Ne kadar kahve tüketmeliyim? Fazla kahve tüketmek zararlı mı? Gibi sorular kafanızı karıştırıyorsa cevaplarını alabilmek adına doğru yerdesiniz.

Kahve geçmişten günümüze birçok alanda kullanılan ve dünya üzerine tüketimi çok fazla yaygın olan içeceklerden biridir. Kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ile kahve ortaya çıkmaktadır. Kahve tüketiminde en önemli unsurlardan biri de kahve içerisinde bulunan kafein miktarıdır.  Kahvenin içerisinde bulunan kafein isimli bileşiğin tamamı mide ve ince bağırsakta emilir ve oradan tüm dokulara dağılır.  Çoğumuz kahvenin içerisinde bulunan kafeinden kaynaklı tüketiminin zararlı olduğunu düşünse de aslında günümüz araştırmalarında kahvenin hastalıklar üzerine birçok faydası olduğu ortaya çıkmıştır. Peki nedir kahvenin sağlığımıza faydaları?

Kahvenin Sağlığa Faydaları

  • Kalp hastalıkları: Günlük kahve tüketimi 2-3 fincanı geçmediği sürece kahve kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. Lakin günlük kahve tüketimi 5 fincanı geçtiği taktirde kahvenin kalp hastalıklarına yol açabileceği bilinmektedir.
  • Hipertansiyon: Kahve tüketiminin hipertansiyona iyi gelip gelmediği konusunda tartışmalar sürmektedir. Düzenli kafein tüketimi olmayan bireylerin kafein tüketmeye başlamasının kan basıncını artırdığı, lakin düzenli olarak kafein tüketen kişilerin tüketmeye devam etmesinin ise kan basıncı üzerine olan etkisi göz ardı edilebilmektedir. Özellikle genetik olarak hipertansiyona yatkınlığı olmayan ve sigara kullanmayan bireylerde kahve tüketimi hipertansiyon oluşma riskini önler.
  • Kanser: Kanser ve kahve arasında ki ilişki için hala çalışmalar yeterli değildir. Kanser türüne göre yanıtlar değişebilmektedir. Lakin yapılan son çalışmalarda meme kanserinin bazı türleri için kahve tüketimi önleyici niteliktedir.

Sadece hastalıklar değil aynı zamanda ruh haline de iyi gelmektedir. Özellikle günde 4 fincan kadar kahve tüketen bireylerin depresyon riski azalmıştır. Hastalıklar ve depresyona iyi gelmek dışında kilo vermeyi de sağlar mı? Kahve kilo verdirir mi? Evet kahve sizin yağ yakımınızı hızlandıracağın kilo vermeyi destekler. Kahvenin şekersiz bir biçimde tüketilmesi en sağlıklı olanıdır. Bunlar dışında ise kahve tüketiminin zararı var mı? Kahveyi fazla tüketmenin özellikle kalp çarpıntısı, anksiyete, uyku problemlerine yol açtığı bilinmektedir. Bu nedenle tüketimine dikkat edilmelidir. Peki günde ne kadar kahve tüketmeliyim? Günlük olarak 300 mg kafeini geçmemek gerekmektedir. Bu da ortalama 3-4 küçük fincan kahveye denk gelmektedir.