Kan Şekerim Yüksek Ne Yapmalıyım?
Yüksek kan şekerinin beslenme üzerine sandığınızdan çok daha büyük etkileri bulunur. Kan şekerim yüksek neler yemeliyim? Yüksek kan şekeri olanlar nasıl beslenmeli? Ellerim titriyor şekerim mi düştü ? Kan şekerimin düştüğünü nasıl anlarım?

Uzun zamandır diyet yapıyorsanız ve sürekli acıkma hissi ile baş başa kalıyor, bundan kaynaklı da tekrar tekrar yiyorsanız bunun sebebi yüksek kan şekeri olabilir.  Bu etkilerden biri de sürekli acıkmanıza neden olması ve diyette bozulmalar yaratması. Diyette yaşanan kaçamaklar ve bozulmalar ister istemez bu süreçte motivasyonunuzu olumsuz yönde etkiler. Peki yüksek kan şekeri varsa ne yapmalı?

Öncelikli olarak kan şekerinizde yaşanan dengesizlikler tespit edilmeli. Eğer kan şekeri düşüklüğünüz veya yüksekliğiniz var ise doktor eşliğinde gerekli görülürse medikal tedavi uygulanmalı. Bunun dışında kan şekeri yüksekliği ve kan şekeri düşüklüğü için sizlere bazı öneriler hazırladık. Kronik bir probleminiz yoksa, diyabetiniz yoksa ama kan şekerinde hızlı yükselmeler, hızlı düşmeler yaşıyorsanız bu yazımız tam da size göre.

Kan şekerinizde ani düşüşler veya ani yükselişler yaşamanız aslında birbiri ile bağlantılıdır.
Peki ani yükselme neden olur? Kan şekerinizin ani yükselmesinin nedenleri aşağıda gördüğünüz şekilde sıralanabilir;

-Bir öğünde fazla karbonhidrat tüketmek veya değişiklikler yapmak: Örneğin kahvaltıda normalden fazla karbonhidrat içeren besinler tüketirseniz kan şekerinizden normalden fazla yükselmeler söz konusu olabilir. Beyaz ekmek, reçel, bal, marmelat, hamur işleri, poğaça, börek gibi besinlere öğünlerinizde ağırlık vermeniz kan şekerinizi yükseltebilir. Bunun dışında günlük rutininizde sürekli tam buğday ekmeği tüketen biriyseniz onun dışında herhangi bir öğünde beyaz ekmek veya hamur işi tüketmeniz de yükselmelere neden olabilir.

-Dengesiz öğün: Öğünlerinizin dengesiz olması ve yalnızca karbonhidrat içermesi veya ağırlıklı olarak karbonhidrat içermesi de kan şekerini hızla yükselten sebeplerden olabilir. Örneğin ara öğünlerde meyveyi tek başına yemek, ana öğünlerde ekmek, pilav, makarna ağırlık ilerlemek ve süt ve süt ürünlerinden, sebzelerden yoksun beslenmek de bu nedenlerden biridir.
Kan Şekerimi Ani Yükseltebilecek Besinler Nelerdir?
 • Beyaz ekmek,
 • Reçel,
 • Bal,
 • Marmelatlar,
 • Börek,
 • Poğaça,
 • Simit,
 • Beyaz un içeren besinler,
 • Paketli gıdalar,
 • Kek,
 • Çikolata,
 • pasta,
 • meyve suyu
Bu besinlerin fazla tüketilmesi, bir öğünde ağırlıklı tüketilmesi veya tek tüketilmesi kan şekerini yükseltir. Yüksek kan şekeri hızlı bir şekilde geri düşer. Bu da ani baş dönmelerine, baş ağrılarına, vücut ağrılarına, unutkanlığa, performans düşmesine neden olabilir. Kan şekerinin bu şekilde ani düşmesi el ayak titremesine de neden olabileceği gibi iştah açar ve fazla tüketmenizi  sağlar. Fark etmeden bir döngü içerisine girersiniz. Bu gıdaları tükettiğiniz için kan şekeriniz yükselir, yükselen kan şekeri hızlı iner, hızlı inen kan şekerinden dolayı tekrar karbonhidratlı besinlere yönelirsiniz. Bu döngüyü kırmak ve dengeleme yapmak kilo verme sürecinizde gerek iştah kontrolü gerekse kalıcılığı artırmak için önemli bir adımdır. Sağlıkla kalın.. 

Detaylı bilgi için: https://www.saglikla.com.tr/
Dyt. Kübra Yetkin