Kansere Karşı Sarımsak Tüketin! Sarımsak Tokluk Hissi Yaratarak Zayıflamaya Yardımcı Olur.

Sarımsağın Faydaları Nedir? Sarımsak Neye İyi Gelir?

Sarımsağı birçok yemeğin içerisinde veya salatalarda ince bir şekilde dilimleyerek kullanıyoruz. Kimimiz keskin kokusundan kaynaklı günlük yaşantımızda sıklıkla tüketmekten kaçıyor olabiliriz. Lakin sarımsağın aslında sağlık üzerine o kadar faydalı etkileri vardır ki bu kokusunu bile göz ardı edebilmek durumunda kalabiliriz. Peki nedir bu sarımsağın faydaları? Sarımsak neye iyi gelir?
Sarımsak içerisinde bol miktarda sülfür bileşikleri içermektedir. Bu nedenle hem antioksidandır hem de aynı zamanda E ve C vitaminlerini de içerisinde bulundurmaktadır. Bu özellikleri onu kansere karşı iyi bir koruyucu olarak göstermektedir. Birçok kanser türüne karşı önleyici ve koruyucu etkisi olan sarımsak zaman zaman kokusunda kaynaklı sık olarak tercih edilmemektedir. Fakat düzenli olarak tüketilen sarımsağın yalnızca kanser değil aynı zamanda diğer birçok hastalığa iyi gelmektedir. Soğuk kış aylarında bağışıklığımızı güçlendirdiğinden dolayı bizleri birçok enfeksiyon hastalığına karşı korumakta ve direncimizi yükseltmektedir. Bu nedenle yaklaşan kış günlerinde yemeklerimizde sarımsak bulundurmamız bizler için hastalıklara karşı koruyucu olmaktadır. Kanser ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruyucu etkilerinin dışında aynı zamanda kronik hastalıklara karşı da koruyucudur. Bu hastalıklar; tip 2 diyabet, kalp damar hastalıkları, kalp hastalıklarından kaynaklı ortaya çıkan kolesterol veya damar tıkanıklığından kaynaklı ortaya çıkan inme gibi durumları da dolayısıyla önlemektedir. Peki hastalıklara olan olumlu etkilerinin yanı sıra sarımsak kilo vermeye de fayda sağlar mı? Cevabımız evet! Sarımsağın birçok faydasının yanında kilo verme üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. İştahı kontrol edip tokluk hissi yaratması ile birlikte kilo vermeyi destekler. Kabızlığı önler ve sindirime iyi gelir. Peki sarımsağı nasıl tüketebilirim?
Sarımsağı yoğurt içerisinde, salataların içerisinde, yemeklerin içerisinde veya çay olarak demleyerek tüketebilirsiniz. Bununla birlikte bir diş sarımsak ortalama olarak 4 kalori içermektedir. Beyin sağlığına da iyi gelen sarımsağı sağlıklı her birey tüketebilir. Eğer hassas bir mideniz varsa, reflünüz, tansiyon düşüklüğünüz veya mide-bağırsak problemleriniz varsa sarımsağı ve sarımsak içeren yemekleri tüketmeden önce diyetisyeninize başvurunuz. Sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra Yetkin