Kestane Kaç Kaloridir? Diyette Kestane Yenir Mi?
Diyette Kaç Tane Kestane Yiyebilirim? Kestanenin Kalorisi Yüksek Mi?

Kestane ağacı, sert yapraklı, kırmızımsı rengi olan uzun ömürlü bir ağaçtır. Ortalama 200-500 yıl kadar yaşayabilir. Kestane diğer sert kabuklular gibi yağ içeriği yüksek sanılsa da aslında karbonhidrat içeriği daha yüksektir. Bu nedenle tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Neredeyse %40-45 oranında karbonhidrat içeren kestane %5 protein ve %5 oranında da yağ içermektedir. Kalan %40-45’i ise nemdir. İçeriği dışında sağlık üzerine birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle içerisinde C vitaminini büyük ölçüde barındırır.  C vitamini dışında B1 ve B2 vitaminlerinden de zengin bir içeriğe sahiptir. Bu sayede hem bağışıklık sistemini koruyucu etkisi vardır hem de kış aylarında sağlıklı beslenmeye ek olarak tüketildiğinde hastalıklara karşı koruyucu olabilmektedir.
Bu bahsedilen vitaminler dışında aynı zamanda potasyum, kalsiyum, demir, klor, sodyum ve magnezyum gibi mineralleri de içeriğinde barındırmaktadır. Kestane yalnızca beslenmede değil aynı zamanda kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır. Saç yağlarında, şampuanlarda, kremlerde kullanılabilmektedir. Peki kestane nasıl tüketilir? Kestanenin kalorisi kaçtır?

Kestane çiğ şekilde, közlenerek, haşlanarak veya tatlılara eklenerek tüketilebilir. 2 adet çiğ kestane ortalama 30 kalori içermektedir. 2 adet pişmiş kestane ise ortalama 40 kalori içermektedir. Peki günde kaç adet kestane tüketmeliyim? Ara öğünde 6 adet pişmiş kestane yeterli gelecektir. Porsiyona dikkat edildiği sürece kestane tüketiminde sakınca yoktur. Kestaneyi kimler tüketmemelidir? Kestaneye karşı alerjisi olan bireyler tüketmemelidir. Bununla birlikte fazla tüketimi mide problemlerine, sindirim problemlerine, diyareye neden olabilmektedir. Şeker hastaları, tansiyon hastaları da tüketmeden önce dikkatli olmalıdır. Kestanenin kalorisi çok yüksek değildir ama tüketirken porsiyona dikkat edilmelidir.  4 adet kestane yerine 1 adet elma, 1 adet muz veya 1 dilim ekmek de tüketilebilir.

Dyt. Kübra Yetkin