Kilo Alma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Kilo verme kadar kilo alma süreci de ister istemez bizi zorlayabilen bir süreç olarak bilinmektedir. Hatta vücut ağırlığını artırmak kilo vermekten biraz daha zordur. Bu süreçte danışanın motivasyonu ve diyetisyenin hazırladığı beslenme planına uyumu en az kilo verme sürecinde uygulandığı kadar önemlidir.
Beslenme yaşamın devamlılığı için şarttır bu nedenle hayatımızın her evresinde beslenmemize dikkat etmemiz gerekmektedir. O sebeple kilo verme sürecinde de kilo alma sürecinde de bir diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist eşliğinde ilerlemek sürecin daha hızlı ve daha kalıcı atlatılmasını sağlamaktadır. İşin mantığı aslında harcanan enerjinin aldığımız enerjiden daha az olması ile başlamaktadır. Bu sayede vücut ağırlığı zamanla artmaktadır. Örnek vermek gerekirse günlük olarak 2500 kalori alan birisi 2000 kalori harcarsa zamanla vücut ağırlığı kazanacaktır. Ya da günlük olarak besinlerle 2500 kalori alan bir kişi 3000 kalori harcıyorsa yine aynı şekilde vücut ağırlığını zaman içerisinde kaybedecektir. Bu mantığın başlarda oturması da sürecin devamlılığı için önemli bir unsurdur. O sebeple zayıf bireyler zaman içerisinde vücut ağırlığı kazanmak istiyorsa yine aynı şekilde yalnızca beslenme değil bununla birlikte kas kazanımı için fiziksel aktivite de şarttır. Sağlıkla.com.tr de diyetisyenimiz sizin vücut ağırlığı kazanmanız adına uygun bir beslenme planı hazırlarken fizyoterapistimiz ise kas kütlenizin artması için sizlere uygun egzersizler planlayacaktır. Elbette bu süreçte beslenmenizin ve egzersizlerinizin düzenli bir şekilde yapılması kadar motivasyonunuzun da iyi olması şarttır. Bu süreçte kişilerde iştah kayıplarından kaynaklı beslenememe ve bu sebeple kilo kaybetme durumu görülmektedir. Kilo alamama durumunun altında psikolojik nedenler de bulunabilmektedir (yeme bozukluğu vb.) O nedenle bu gibi hastalara daha bilinçli bir şekilde yaklaşılmalı ve hem diyetisyen hem psikolog hem de fizyoterapist eşliğinde süreç devam ettirilmelidir.
Sağlıkla.com.tr de sizlerle birlikte öncelikli olarak online görüşmeler yapılıyor ve beslenme alışkanlıklarınız, ihtiyaçlarınız, hastalıklarınız ve fiziksel aktivitenize uygun beslenme planları oluşturuluyor. Sürecin devamında ise diyetisyenimiz her daim sizinle iletişim halinde kalıp süreci daha iyi yönetmenizi sağlıyor. Aynı zamanda fizyoterapistimizin sizlere uygun olarak hazırladığı egzersiz programları sayesinde kilo alma sürecinize büyük bir katkı sağlanıyor. Bu süreçte egzersizin önemi oldukça büyük, o sebeple de egzersiz programlarına uyum sağlamak da sizlerin bu süreci oldukça kalıcı ve sürdürülebilir ilerletmenize fayda sağlayacaktır. Bu süreçte elbette psikolojik olarak kendimizi kötü hissettiğimiz dönemler olabilir. Bedenimize karşı olumsuz düşünceler, kendimizi diğer insanlarla karşılaştırma durumları ve bundan kaynaklı depresyon söz konusu olabilir. O nedenle bu sürecin aynı zamanda bir psikolog eşliğinde yönetilmesi bireyin ruh hali ve diyete uyumluluğu açısından oldukça önemlidir. Unutulmamalıdır ki bu süreçlerde profesyonel destek bizler için altın niteliğindedir. Sağlığınız bizlere emanet, sizler de sağlıkla yaşamak istiyorsanız sağlıkla.com.tr de sizler için her zaman bir yer var.. Sağlıkla kalın.