Kilo Alma Sürecinde Yapmamanız Gereken Bazı Hatalar

Kilo alma sürecinde hangi hataları yapmamalısınız? Kilo almak istiyorum neler yapmalıyım? Nasıl sağlıklı kilo alırım?

Kilo alma sürecinde yapmış olduğunuz ufak hatalar bu süreci biraz olumsuz etkileyebilir. Bu hataların sonucunda kilo alma süreciniz yavaşlayabilir veya durabilir. Hatta istemeden de olsa iştah kapanmaları, kilo verme durumları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta söyleyeceğimiz ufak hataları yapmamanız olacaktır. Peki nedir bu hatalar? Kilo alma sürecinde hangi hataları yapmamalısınız?

Bu süreçte özellikle iştah yönetiminiz çok önemlidir. Kilo almak istiyorum diyorsanız ana nokta iştahınızın açık olması ve beslenmeden kaçmamanızdır. Eğer iştahınızda kapanma durumları söz konusu olursa bu sizin besin alımınızı kısıtlar ve dolayısıyla günlük olarak almanız gerekenden daha az enerji almış olursunuz. Peki kilo almak için iştahınızın kapanmaması için neler yapabilirsiniz? Hangi besinler iştah açar?

İştahınızın kapanmaması için öncelikli olarak yapmanız gereken en önemli şey sıvıları yemeklerden önce veya yemek sırasında tüketmemeniz olacaktır. Örneğin akşam yemeğinde çorba, salata, pilav, tavuk ve yoğurdunuz varsa öncelikli olarak pilav, tavuk ve yoğurt tüketilmelidir. Çorba sıvı olduğundan, salata ise düşük enerjiye sahip olduğundan dolayı yemeklerde en sonlara doğru tüketilmelidir. Bununla birlikte yemek aralarında su tüketilmemeli, yemekten hemen önce su içilerek mide şişirilmemelidir. İkinci bir nokta ise büyük porsiyondan ziyade küçük porsiyonlu ve enerjisi yüksek yemeklere sofranızda yer verin. Besin zenginleştirme burada çok önemlidir. Yoğurt, çorba gibi besinlerin içerisine belirli diğer besinleri eklediğinizde kalorisini artırabilirsiniz. Yoğurt içerisine pekmez, bal, meyve, yulaf ekleyerek porsiyonu çok büyütmeden kalorisini yükseltebilirsiniz. Aynı zamanda çorba içerisine bakliyat, kıyma gibi besinler eklenerek de kalori artırılabilir. Tüm bunlar dışında mutlaka fizyoterapistinizin önerdiği şekilde günlük egzersizlerinizi yapmanız da enerji ihtiyacınızı artırmak adına önemli bir unsurdur.

İştah açan besinleregelindiği zaman özellikle meyveler iştah açıcı özelliktedir.İştahımın açılması için ne yemeliyim derseniz özellikle nar, kivi, karpuz, kavun, portakal, mandalina, elma gibi meyveler iştah açabilir. Aynı zamanda pekmez, bal da iştah açabilmektedir. Taze sebzelerin tüketilmesi; havuç, kuzukulağı, roka gibi sebzeler de iştah açar ve beslenmenizde yer vermeniz güzel sonuçlar doğuracaktır. Bu süreci bir diyetisyen eşliğinde ilerletmeniz, diyetisyene ek olarak psikolog ve fizyoterapistle birlikte çalışmanız kalıcı ve harika sonuçlar doğuracaktır.

Sağlıkla.com.tr’ den bizlere ulaşabilir ve 3 uzmanımızdan aynı anda danışmanlık alabilirsiniz. https://www.saglikla.com.tr/  Sağlıkla kalın..
 
Dyt. Kübra Yetkin