Kilo Almak İstiyorsanız Neleri Yapmaktan Kaçmalısınız?
Kilo Almak İstiyorsanız Yapmamanız Gereken 3 Şey

Kilo almak da kilo vermek gibi belirli bir zamana yayılması gereken bir eylemdir. Bu nedenle kilo almak isteyen bireylerin bu süreçte dikkatli adımlarla ilerlemesi gerekir. Bu süreçte bir diyetisyenden danışmanlık almak süreci kolaylaştırır. Kilo almak isteyen kişiler öncelikli olarak kilo almak istemesinin nedenini belirlemelidir. Belirlenen neden doğrultusunda diyetisyen ile birlikte bir hedef belirlenir ve bu hedef doğrultusunda ilerleme sağlanır. Peki bu sürece ek olarak hangi hataları yapmanız sizin için kilo almanızı olumsuz etkiler? Kilo almak istiyorum hangi hatalardan kaçmalıyım? Gelin bu yazımızda sizler için bu soruların yanıtını verelim.
  1. İştah: Kilo almak isterken ve bunun için ilk adımları atmışken yapılan bu hata sizlerin iştahını olumsuz etkileyebilir. İştah bu süreçte oldukça önemlidir. Kimisi iştahı çok açık olduğu halde yer ve kilo alamaz, kimisi ise iştahı olmadığı için yemekten kaçar ve bu nedenle kilo alamaz. İşte burada ayırıcı olan nokta iştahlı olma ya da olmama durumunuzdur. Peki iştahı neler etkiler? İştahı etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden en önemlisi kendi iştahınızı farkında olmadan kendinizin kapatmasıdır. Bu konuda neler yapabiliriz? Öncelikli olarak yemeklerden hemen önce su içmemeye dikkat etmekte fayda var. Yemek sırasında da su veya sıvı içmemeye dikkat edilmeli. Çorba ve salata gibi yemeklerin en son yenmesi, öncelikli olarak daha besleyici değeri yüksek yemeklerin tüketilmesi bu süreçte önem taşır.

  2. Miktarı büyük yemekler tüketerek karnımızı doyurmaya çalışmak: Burada miktardan ziyade yemeklerin içeriğinin zengin olması önemli bir noktadır. Miktarı ve porsiyonu küçük ama içeriği zengin olan yemekler bu süreçte hem iştahınızı baskılamaz hem de küçük porsiyonda yüksek kalori almanızı sağlar.

  3. Egzersiz: Kilo verme sürecinde olduğu gibi kilo alma sürecinde de egzersizin etkisi oldukça büyük. Kilo almak isterken kilo almayı destekleyen egzersizlerin yapılması da bu süreci hızlandıran ve sürdürülebilir olmasını sağlayan etmenlerden birisi. Sağlıksız bir şekilde kilo almak, kas oranından ziyade bilinçsiz bir şekilde vücutta yağ oranını artırmak bu süreçte sizlerin sağlıksız bir gelecek inşa etmesine neden olabilmektedir. O nedenle Sağlıkla’da online diyete ek olarak online egzersiz desteği ve psikolojik destek ile birlikte sağlıklı şekilde kilo almanız kaçınılmaz olacaktır.

Dyt. Kübra Yetkin