Kilo Koruma İstiyorum Neler Yapmalıyım? Kilomu Nasıl Koruyabilirim?
Kilo koruma nedir? Kilo koruma nasıl aypılır? Kilomu koruyabilir miyim? Kilomu nasıl koruyabilirim? Kilo korumak zor mu?
 
Kilo koruma sizlere zor geliyor mu? Ne yaparsam yapayım kilomu koruyamıyorum sürekli 1-2 kilo aldığımı fark ediyorum ne yapacağım” mı diyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizler için kilonuzu nasıl koruyabileceğinizden bahsedeceğiz.

Kilo koruma da aslında kilo verme veya alma gibi biraz emek isteyen bir süreçtir. Sadece bu süreçte belirli sağlıklı beslenme alışkanlıklarını hayatınıza adapte etmeniz gerekiyor. Peki bu sağlıklı beslenme alışkanlıkları nelerdir? Kilomu korumak için ne yapmalıyım?

En önemli maddelerden birisi günlük olarak ihtiyacınız kadar su tüketmeniz. Bu süreçte su tüketimi gerek beslenmeniz, gerek kilonuzu korumanız adına gerekse gün içerisinde dikkat dağınıklığının önüne geçebilmeniz adına oldukça önemlidir. Günlük su ihtiyacınızı hesaplayabilmek için vücut ağırlığınızı 30mL ile çarpabilirsiniz. Örneğin 50 kg birinin günlük su ihtiyacı 50*30 mL olacak en az 1,5 litre kadardır. Su tüketiminin yanı sıra aynı zamanda günlük fiziksel aktiviteye de önem verilmelidir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte sağlıklı bireyler için haftada 5 gün, günde 30-45 dk kadar tempolu yürüyüş yeterli gelmektedir. Su, yürüyüş dışında aynı zamanda beslenmenizde yapacağınız ufak değişiklikler sizin sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmenizi sağlar. Örneğin her gün kızartma tüketen biri olarak kızartmadan ziyade haşlama, fırınlama besinlere yönelebilirsiniz. Pişirme yöntemlerinde yapacağınız bu ufak değişiklikler inanın kilo koruma sürecinde büyük farklar yaratacaktır. Abur cuburları, hazır gıdaları, yağlı besinleri tamamen hayatınızdan çıkartamazsınız elbette lakin bu besinleri sık sık tüketmemeniz, tükettiğiniz zamanda ise dengeleme yapabilmeniz oldukça önemlidir. Sabah öğle yemeği yerine yediğiniz 1 dilim pastanın size uzun vadede bir zararı olmaz. (Sürekli tekrar edilmediği sürece). O gün 1 dilim pasta tükettiyseniz akşam vaktinde sebze yemekleri, salatalar, yoğurt gibi daha hafif besinlere yönelmeniz sizler için daha güzel sonuçlar doğuracaktır.

Tüm bunların dışında aynı zamanda beslenmeyi hayatınızın merkezine koymamanız gerek. Tüm odak noktanızı takıntılı bir şekilde beslenmeye yöneltmemelisiniz. Elbette beslenirken dikkatli olunmalı lakin yapılan ufak kaçamaklar size bir günde kilo aldırmaz bunu unutmayın. 1 gün içerisinde tartıda yaşanan 1-2 kg fazlalık kilo almışsınız demek değildir. O gün fazla yağlı beslenmiş olabilirsiniz, regl döneminiz yakın olabilir veya birkaç gündür dışkılamada sıkıntınız olmuş olabilir. Bu sebepler sizi tartıda fazla gösterebilecek nedenlerdendir. Unutulmamalıdır ki tartıdaki rakamlardan ziyade bel, kalça ölçümleriniz de bizler için önemlidir.  Bizlere ulaşın https://www.saglikla.com.tr/ Sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra Yetkin