Kilo Verirken Hangi Kurallara Dikkat Etmeliyiz?
Kilo Verirken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Kural

Kilo vermeden önce kendimizi istediğimiz ağırlıkla hayal eder ve bunun için çabalarız. Peki istediğiniz vücut şekli aslında sağlıklı mı? Herkesin yaşına, boyuna, cinsiyetine göre ideal ağırlığı değişmektedir. Bu nedenle kilo verirken mutlaka bir diyetisyenden danışmanlık almalı ve ideal kilonuza göre bir yol haritası çizmelisiniz. Peki ne kadar kilo vermeliyim? Kilo vermek sağlıklı mı? Gibi sorular kafanızı karıştırıyorsa yanıtlarını almak için doğru yerdesiniz.
Başta da belirttiğimiz gibi herkesin ideal kilosu belirli değişkenlere bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle diyetisyeninizin sizin için uygun gördüğü hızda, uygun gördüğü miktarda kilo vermeniz en doğru yol olacaktır. Kilo verirken bazı kurallara dikkat etmenizde fayda vardır. Peki nedir bu kurallar?
  1. Öncelikli olarak kilo verme sürecinin mutlaka hızlıca olup bitmeyeceğini bilmeniz gerekir. Kilo vermek hızlı yapıldığında sizlere geri dönüşü de hızlı olmaktadır. Bundan dolayı olabildiğince normal seyrederek ilerlemeniz sizler için en sağlıklısıdır.
  2. Kilo verme sürecinde su içmeyi atlamamalısınız! Evet kilo verme sürecinde gerek kilo vermeyi desteklemek gerek metabolizmanızı hızlandırmak ve iştah kontrolü sağlamak, gerekse odaklanmanızı güçlü tutabilmek adına su içmeniz gerekmektedir. Günlük vücut ağırlığınız başına 30 mL su hesaplayarak tüketebilirsiniz.
  3. Öğün atlamamak. Kilo verme sürecinde en önemli noktalardan biri de öğün atlamamanız olacaktır. Bu süreçte öğün atlamanız sonraki öğünde daha sık acıkmanıza neden olabilir. Bu da tatlı gereksiniminizi artırır ve ister istemez bir sonraki öğününüzde tatlılara yönelirsiniz. Bu nedenle mutlaka ara öğün yapmaya ve öğünleri atlamamaya özen gösterin.
  4. Egzersiz yapmak. Kilo verme sürecinizde egzersizin katkısı oldukça büyük. Günlük olarak yapılan 40-45 dakikalık egzersizlerin gerek yağ yakımını artırma, gerek kas kazanımını sağlama adına etkileri bulunur. Bu yürüyüşlere ek fizyoterapist eşliğinde yapacağınız pilates ve size uygun egzersizler de olumlu etkiler sunar.
 
Sizler de online diyetisyen, online fizyoterapist ve online psikolog eşliğinde kilo almak, kilo vermek veya sağlıklı yaşamak ve sürdürülebilir bir beslenme modeli oluşturmak istiyorsanız sağlıkla.com.tr adresi üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın.


Dyt. Kübra Yetkin