Kilo Verme Hangi Durumlarda Olumsuz Etkilenir?
Kilo vermemizi etkileyen faktörler nelerdir? Neden kilo veremiyorum? Her kurala uyuyorum ama yine de kilo veremiyorum sebebi nedir?


Diyete başlamadan önce “acaba uyumluluk sağlayabilir miyim?”, “kilo vermeyi başarabilir miyim?” gibi sorularla birlikte diyetisyenlere danışıyorlar. Kilo verme süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte kilo verme miktarı da kişiden kişiye değişmektedir. Peki kilo vermeyi etkileyen faktörler nelerdir?

Yemiyorum ama yine de kilo veremiyorum, çok az yiyorum ama kilo alıyorum sebebi nedir? Gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa kesinlikle doğru yerdesiniz! Öncelikli olarak kilo vermenizi etkileyebilecek bazı faktörleri inceleyelim. İşte kilo vermenizi etkileyen faktörler;

  • Metabolizma hızınız: Metabolizma hızı kişiden kişiye değişmektedir. Bireyin yaşı, kilosu, cinsiyeti, var olan hastalıkları, genetik, fiziksel aktivite düzeyi, beslenme alışkanlıkları ve vücudun yağ-kas kütlesi metabolizmayı etkileyebilir. Örneğin yaş ilerledikçe metabolizma hızınız artar veya genetik olarak hızlı bir metabolizmaya sahipseniz kilo vermeniz veya alamamanız olasıdır.

  • Beslenme alışkanlıklarınız: Beslenme alışkanlıklarınız kilo vermenizi önemli ölçüde etkileyebilir. Özellikle gündüzleri yeme alışkanlığınız az ise ve iştahınız yoksa ama gece vakti bu kendisini fazla yeme ile gösteriyorsa bu durum kilo vermenizi olumsuz etkileyebilir. Buna ek olarak farkında olmadan alışkanlık haline getirdiğiniz abur cubur, yağlı besinler, fazla karbonhidrat tüketimi de kilo vermenizi olumsuz yönde etkileyebilir ve farkında olmadan iştahınızı açabilirsiniz.

  • Çok düşük kalorili diyetler: Evet yanlış duymadınız çok düşük kalorili diyetler yapmak veya kendinizi aç bırakmak metabolizma hızınızı düşürebilir. Buna ek olarak başlarda kilo verme gerçekleşse de sonrasında durabilir. Kilo verme durduğu zaman ise sürekli farklı farklı diyetler denemek metabolizmayı bozabilir. Bu nedenle çok düşük kalorili diyetler diyete başlamanın ilk aşamalarında diyetisyen kontrolü ve onayı olmadan yapılmamalıdır.

  • Genetik faktörler: genetik olarak yavaş bir metabolizma hızınız varsa bu sizin kilo vermenizi olumsuz etkileyebilir. Bu durumda diyetisyeniniz size uygun diyet planlarını belirleyebilir. Bu nedenle diyetisyene danışmak gerekemektedir.

  • Var olan hastalıklar: Özellikle var olan bazı hastalıklar metabolizma hızınızı olumsuz etkileyerek düşmesine neden olabilir. Peki nedir bu hastalıklar? Polikistik over sendromu, hipotiroidi, cushing sendromu, diyabet, insülin direnci. Bu gibi durumlarda kilo verme daha yavaş olabilmektedir. Mutlaka diyetisyene danışılmalıdır.
 

Sizler de kilo vermek istiyorsanız mutlaka sağlık bilimleri fakültelerinden 4 yıllık lisans çıkışlı “Diyetisyen” ünvanı olan kişilerden danışmanlık almalısınız. Günümüzde çok fazla “beslenme koçluğu” adı altında insan sağlığını tehlikeye atabilen kişiler bulunuyor. Lütfen itibar etmeyin sağlığınızı önemseyin. Bizlere ulaşın. https://www.saglikla.com.tr/iletisim 

Dyt. Kübra Yetkin