Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir? Kilo Vermek İstiyorum
Kilo vermek istiyorum ne yapabilirim? Nasıl Kilo Verebilirim?
Kilo vermek çoğumuz için korkulu bir rüya olarak bilinmektedir. Her ne kadar çabalasak da bazen kilo veremediğimizi düşündüğümüz zamanlar olabilmektedir. Peki kilo verememenizin sebebi nedir? Nasıl kilo veririm? Bu yazımızda sizler için bunları paylaşacağız. Kilo verememenizin nedeninin altında birçok unsur yatabilir. Tiroid sorunlarından kaynaklı, altında yatan bazı hastalıklardan kaynaklı, genetik yatkınlıktan kaynaklı, psikolojik nedenlerden kaynaklı veya beslenme alışkanlıklarınızı değiştirememenizden kaynaklı kilo veremiyor olabilirsiniz. Bu süreci diyetisyen + psikolog eşliğinde ilerletmeniz, kilo vermenizde altta yatan psikolojik problemlerin çözülmesini ve sonrasında sağlıklı bir psikoloji ile kilo vermenizin gerçekleşmesini destekler. Bu sürece online egzersiz de eklendiği zaman muhteşem sonuçlar doğabilir. Gelin sizler için bazı kilo verme tüyoları paylaşalım.
Kilo vermek için tavsiyeler;
  • Az az sık sık beslenin, kesinlikle kendinizi aç bırakmayın. Kendinizi uzun süre aç bırakmanız veya az beslenmeniz metabolizma hızınızı yavaşlatabilir. Uzun süre aç kalıp bir sonraki öğünde almanız gereken enerjiden fazla alabilirsiniz.
  • Şok diyetlerden uzak durun metabolizmanızı bozmayın. Yapılan 3 günde 5 kilo diyetleri veya sürekli tüketilen farklı farklı detoks suları vücudunuzun metabolizmasını bozabilir. İster istemez yavaşlatabilirsiniz. Bu nedenle şok diyetlerden uzak durun, sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmeye yönelin.
  • Yemeklerde öncelikli olarak çorbaları tüketin doygunluk sağlayın. Evet yemeklerde öncelikli olarak çorbaların tüketilmesi doygunluk sağladığından önerilmektedir. Çorba yanında salatanın tüketilmesi diğer enerjisi yüksek olan yemeklerden daha öncelikli ve besleyici bir seçenek olacaktır.
  • İştah açan besinlerden ziyade uzun süre tok tutan besinlere yönelin. Dışarıda satılan şekerli besinler, hamur işleri veya hazır yemeklerden ziyade ev ortamında yapılmış, uzun süre tok tutabilecek tarifleri deneyin. Örnek verilecek olursa; ton balıklı salata, avokadolu salata, fırında sebze+yoğurt..
  • Egzersiz yapın. Kilo verme sürecinde fiziksel aktivite çok önemlidir. O nedenle yapacağınız olan egzersiz enerji harcanmasına olumlu katkı sağlayacağından kilo verme sürecinizi hızlandırabilir.
  • Bol bol sıvı tüketin.
Dyt. Kübra Yetkin